tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

środa, 21 listopada 2012

"Morrigan" - Piotr Olszówka - recenzja"POL", czyli Piotr Olszówka to bardzo ciekawa postać. Tworzy komiksy i prowadził sekcje szermierki tradycyjnej. Jako pisarz debiutował w magazynie "Science Fiction", opowiadaniem " Morrigan".

Morrigan - Piotr Olszówka
Pierwsza część książki o tytule "Morrigan" opowiada o dzielnym rycerzu Hubercie i jego znajomej czarownicy Alicji. Obydwoje mają już dość niesprawiedliwych i okrutnych gierek Morrigan - mityczna Pani Wojny, Kochanka Ginących, która uwielbia krzywdę ludzką.. Postanawiają odnaleźć czarownicę i zniszczyć jej magię. Niestety ten plan jest zbyt optymistyczny, nie wliczył wszystkich przeszkód, zaklętych labiryntów, pustych miast, tuneli bez końca i celu, Hubert i Ala idą uparcie naprzód. Kiedy docierają do kryjówki podłej Morrigan zadają sobie pytanie: CZY TO SIĘ UDA?
W drugiej części, "Imię Ojca" jeden z najsłynniejszych wojowników Wielkiej Ziemi - Raffik-an Saiid pragnie, aby jego przybrany syn Rohud-an wygrał z nim pojedynek i odziedziczył jego sławę. Jednak Rohud, lub Rudy, nie chce zabijać swojego mistrza. Na rozkaz Wielkiej Ziemi postanawia odejść. Mistrz nie odpuszcza tak łatwo. Jest zdolny zabić wszystkich, na których zależy Rudemu, aby ten z nim walczył. Kiedy dochodzi do starcia, do ojca dociera myśl, że syn go przerósł. ALE CZY DAWNE LĘKI OKAŻĄ SIĘ SILNIEJSZE NIŻ TRADYCJA?

Trzecia część - "Róża i Miecz" opowiada o tym jak główna bohaterka Dobromiła poszukuje swojej byłej służącej Majki. Pomiędzy szukaniem śladów, zaczyna parać się magią, której nie zna i nie pojmuje. Przez pewien pierścień spotyka ją wiele kłopotów, lecz jej znajomi po rycerskim fachu: Roudan-czyli nikt inny niż Rudy i jego kompan Kellet tzw. Czerwony Rycerz, pomagają jej wydostać się z tarapatów. Niestety zanim się to uda, dziewczyna-rycerz zostaje niebezpiecznie zraniona. CZY UDA SIĘ JĄ URATOWAĆ I ODNALEŹĆ MAJKĘ?

Ostatnia część nosi nazwę " Jeszcze raz Morrigan". Zaczyna ją tragiczna śmierć rycerza Michała, który wracał do domu po skończonej służbie. Jego kompan Leo postanawia zemścić się na morderczyni. Okazuje sie, że jest ona w domu Artura- najmniej lubianego człowieka w wiosce. Uważa, że to jego zmarła żona i postanawia z nią uciec. ALE CZY TO SIĘ UDA? CZY LEO DOPNIE SWEGO I ZABIJE DZIEWCZYNĘ?

Odpowiedź na te pytania otrzymacie, kiedy przeczytacie książkę Piotra Olszówki ''Morrigan". 

Historie czyta się z zapartym tchem, jednak "Imię Ojca" jest trochę monotonne. Ogólnie cała książka to wspaniała jedność, której bogate opisy przyrody i sytuacji sprawiają, że jest bardzo realistyczna. Osobom nierozumiejącym niektórych wyrażeń użytych w książce, polecam słowniczek, znajdujący się z tyłu. Książka w sam raz dla kochających liczne przygody.

Polecam serdecznie. 
Dydelf, 13 lat

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz