tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

środa, 15 lutego 2012

"13. Poprzeczna" - Małgorzata Gutowska - Adamczyk - recenzja

,,
Czy wierzycie w przeznaczenie? Agata, Zosia i Klaudia trzy gimnazjalistki z miasteczka Anin – wierzą. Każda z nich jest całkowicie inna.

Agata ma wszystko czego zapragnie: brata, mamę i ojczyma, którzy się o nią troszczą, ale ona jakoś nie umie się tym cieszyć. Chodzi zawsze ubrana na czarno, pogrążona w żałobie po ojcu. Zamknięta w sobie, pyskata i arogancka nie ma przyjaciół.

Zosia to klasowa prymuska, była przewodnicząca klasy. Zmaga się z wieloma problemami: rodzice, z wykształcenia lekarze, chcą, aby Zosia poszła w ich ślady, lecz dziewczyna ma inne plany. Pragnie zostać aktorką i w tajemnicy przed rodzicami zapisuje się do szkolnego koła teatralnego. Jest bardzo nieśmiała, cicha, zawsze stawiana przez dorosłych za wzór, niestety w klasie jest pośmiewiskiem i popychadłem.

Klaudia mieszka tylko z mamą, której praktycznie nie ma w domu, sama się "wychowuje". Brak troski rodziców sprawia, że dziewczyna popada w złe towarzystwo. W wieku czternastu lat ubiera się bardzo wyzywająco, pije, pali, przeklina. W zamian za alkohol i papierosy spełnia erotyczne zachcianki chłopaków. Niespodziewanie zostaje wybrana na przewodniczącą klasy i zaczyna mieć coraz więcej problemów. Bezradna próbuje się otruć.

Połączyło je bardzo dziwne wydarzenie. Na zielonej szkole pod łóżkiem Klaudii  znaleziono piwo i papierosy. Dziewczyny miały zostać ukarane, ale zamiast tego maja "nagrodę". Mają czytać pogrążonej od dwóch miesięcy w śpiączce Magdzie. Stojąc przed tym wyzwaniem dziewczyny zaczynają się wzajemnie wspierać.

Tak wspaniałą fabułę wymyśliła Małgorzata Gutowska-Adamczyk w powieści dla młodzieży "13. Poprzeczna". Napisana prostym językiem, z interesującymi porównaniami, przybliża czytelnikowi wydarzenia rozgrywające się między dziewczynami.

Jeżeli spodoba wam się ta książka, to radzę przeczytać również "101 ulic" tej samej autorki.

                                                                                              Dydelf, 13 lat

Za umożliwienie przeczytania tej książki dziękuję Naszej Księgarni!


                                                                                             


1 komentarz: