tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

środa, 13 czerwca 2012

"I niechaj cisza wznieci wojnę" - Dariusz Domagalski - recenzja


Książkę pt. ,,I niechaj cisza wznieci wojnę” napisał Dariusz Domagalski, który zadebiutował jako scenarzysta komiksów o nieokrzesanych wikingach. Pasjonat historii wplata wiele jej elementów do swoich książek. 

Cykl ,,Krzyżacy” zapoczątkowała właśnie ta książka. Opowiada ona o wielkiej wojnie z zakonem krzyżackim, ale z fantastyczną nutą. Autor pokazuje, że tak naprawdę świat kręci się wokół wojny, że wszyscy jej potrzebują i toczą nawet z samym sobą. 

Tom pierwszy opowiada o losach szlachty polskiej, rycerzy, o kruchych przymierzach i niepewnych sojusznikach. Motywem fantastycznym w książce jest odzwierciedlenie spraw boskich na ziemi. Bóg toczy bój sam ze sobą, ma dwoistą naturę- jedną symbolizuje matka, a drugą ojciec. Wojna ta ma odbicie w świecie materialnym. 

Książka jest pełna zawiłości i niedomówień, które pewnie zostaną wyjaśnione w kolejnych częściach. Intrygującym pomysłem jest połączenie świata duchowego i ziemskiego. W powieści występują też postaci historyczne jak Zawisza, Jagiełło i wielu innych. Autor porusza trudne sprawy bezsensownej wojny, rzezi, okrucieństw i fałszywej sprawiedliwości. 

Czy ludzkie życie można wycenić, odebrać w imię Boga, pomścić, i dać?

Na te pytania ludzie szukają odpowiedzi od zarania dziejów. Prosty, rycerski sposób w jaki pokazuje je autor, uwydatnia istotne treści i fakty. Tu nie ma żadnych grzeczności ani delikatności, żadne  trudne kwestie nie są pominięte.  Czy naprawdę dążymy do wiedzy czy przed nią uciekamy, bo boimy się tego, co odkryjemy? Wielu z nas na pewno tak postępuje...  

Poznaj losy przebudzonych ludzi, którzy poznali odpowiedzi i je zaakceptowali - może ludzi takich jak ty? 

Serdecznie polecam książkę fanom fantastyki i historii. Raz dwa przyswoisz ten materiał i może zabłyśniesz na lekcji :)

Kataleja, 13 latSerdecznie dziękuję Wydawnictwu Fabryka Słów za możliwość przeczytania tej książki.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz