tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

wtorek, 19 czerwca 2012

"Rodzinne tajemnice" - Barbara Delinsky - recenzjaBarbara Delinsky to amerykańska pisarka powieści obyczajowych dla kobiet. Urodziła się 9 sierpnia 1945 roku. Napisała między innymi: „Pamiętne lato”, „Kobieta znikąd”, „Droga nad urwiskiem”, „Dla moich córek” czy „Smak zemsty”.


„Rodzinne tajemnice” to doskonała książka opowiadająca historię o młodym małżeństwie, Danie i Hugh Clarke. Ona, projektantka wnętrz, straciła matkę, gdy miała 5 lat, a ojca nigdy nie poznała. On, prawnik, wywodzi się z idealnej, bogatej rodziny. Są szczęśliwym małżeństwem oczekującym dziecka. Dzień, który dla wszystkich powinien być wyjątkowy, rozpoczyna okres pełen nieporozumień i rozczarowań. Dana urodziła śliczną, zdrową dziewczynkę, ale ma ona wyraźne afro-amerykańskie rysy. 

Wszyscy stawiają sobie pytanie : dlaczego dziecko jest „czarne” skoro ma białych rodziców ? 

Rodzice Hugh, którzy od początku nie przepadali za Daną, zarzucają jej romans z najbliższym sąsiadem i przyjacielem rodziny, który jest czarnoskóry.
Młode małżeństwo Clarke’ów dla dobra swojej córki musi odkryć prawdę o swoich przodkach. Dana decyduje się spotkać z ojcem, którego nigdy dotąd nie spotkała. Poznaje nowe fakty dotyczące jej matki. Dana w tych trudnych chwilach nie znalazła oparcia w mężu, ale mogła liczyć na pomoc swojej babci – EllieJoi i miłośniczek robótek ręcznych, z którymi spotykała się w pasmanterii. 

Czy uda się dotrzeć do czarnoskórych korzeni w rodzinie?

Barbara Delinsky stawia kłopotliwe pytania dotyczące kwestii rasowych i sugeruje rozwiązania takich problemów. W swojej powieści opowiada także o rodzinnych wartościach i zaufaniu. Uświadamia też, że wszystko co staramy się ukryć, kiedyś ujrzy światło dzienne. Nie wiadomo kiedy sami zaczynamy stawiać sobie pytania o własną tolerancję i granice zaufania, ale odpowiedzi podsunie nam dopiero życie...

Koniecznie przeczytajcie "Rodzinne tajemnice"

Nikola, 13 latZa spotkanie z książką dziękuję Wydawnictwu Niebieska Studnia.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz