tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

poniedziałek, 18 czerwca 2012

"Triumf. Bitwa pod Assaye, 1803" - Bernard Cornwell - recenzja


Bernard Cornwell - to jeden z najbardziej cenionych brytyjskich pisarzy na świecie. Autor 40 powieści historycznych, przetłumaczonych na 20 języków. Możecie go kojarzyć m.in. z serii poświęconej legendzie o Królu Arturze.

Niedawno zetknęłam się z drugim tomem cyklu "Kampanie Richarda Sharpe’a" zatytułowanym „Triumf. Bitwa pod Assaye, 1803”. Akcja książki toczy się podczas kampanii wschodnioindyjskiej. Tytułowy bohater jest świadkiem dezercji z wojska Williama Dodda, który zabija z zimną krwią oddział angielskich żołnierzy strzegących fortu. Teraz angielskie wojska ruszają w pogoń za zdrajcą, a Sharpe chce za wszelką cenę pomścić poległych kolegów. Jednak on sam nie jest w wojsku bezpieczny. Jego najgorszy wróg postanawia go zniszczyć i oskarża o napaść na innego żołnierza, za co grozi kara śmierci.

Pomimo, że książka pisana jest na tle historycznym, to naprawdę świetnie się ją czyta. Każdy znajdzie tutaj coś dla siebie: trzymającą w napięciu historię militarną, historyczne detale, a nawet wątki miłosne.

Cornwell zwraca szczególną uwagę na zachowanie ścisłości w szczegółach dotyczących spraw militarnych. Z dużą dokładnością opisuje m.in. rodzaje broni i umundurowania oraz hierarchię wojskową. To wszystko sprawia, że „Triumf” stał się wciągającą opowieścią o zdradzie i zemście w XIX wieku.

Dawno nie czytałam tak pasjonującej książki!

Sunny Girl, 17 lat


Za tę wartościową lekturę dziękuję Wydawnictwu Erica.1 komentarz:

  1. Muszę polecić ją mojemu chrześniakowi, bo on lubi takie, może jeszcze nie zna?

    OdpowiedzUsuń