tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

środa, 22 sierpnia 2012

„Cudowne i interesujące łamigłówki matematyczne” - David Wells - recenzja


Książka „Cudowne i interesujące łamigłówki matematyczne” to bardzo ciekawa propozycja - niestety nie dla wszystkich. 

Osobiście uwielbiam wszystko, co wiąże się z matematyką, a w szczególności z matematyką rekreacyjną, więc spędziłem mnóstwo czasu próbując na własną rękę rozwiązać 568 łamigłówek. 

Nie powiem, że wszystkie mi się podobały, nie mniej jednak dostarczyły mi sporo główkowania i rozrywki. Cudowne jest w tej książce to, że David Wells zebrał w niej większość zagadek świata. Mamy łamigłówki egipskie, babilońskie oraz cały przekrój współczesnych. Jest to więc także po części historia łamigłówek. 

Na początku zaznaczyłem, że nie jest to książka dla wszystkich, ale może jest to błędne stwierdzenie. Po mimo tego, że istnieje mnóstwo osób, które nie chcą mieć z matematyką nic do czynienia, a na samo słowo łamigłówka uciekają jak najdalej, to wszyscy lubią się wykazać logiką i zabłysnąć rozwiązaniem jakiejś trudnej zagadki. Zatem David Wells daje nam wszystkim taką okazję, ponieważ każde nasze rozwiązanie możemy skonfrontować z prawidłowym na końcu książki. Na wszystkich, którzy zdecydują się na tę książkę, czeka więc mnóstwo wyzwań, które mogą się skończyć zwycięstwem bądź porażką (przyznaję się duża część położyła mnie na łopatki).

Komu zatem polecam tę książkę? Wszystkim fanom matematyki oczywiście, wszystkim, którzy lubią się pogłowić, wszystkim, którzy nie lubią matematyki, żeby w końcu przełamali tę niechęć, no i oczywiście wszystkim tym, którzy się nudzą – godziny rozrywki zapewnione!

Deaveroman, 19 lat

Za trening umysłu dziękuję Wydawnictwu Zysk i S-ka.

1 komentarz:

  1. Podziwiam ludzi, którym matematyka sprawia przyjemność.

    OdpowiedzUsuń