tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

poniedziałek, 27 sierpnia 2012

"Nowa ziemia" - Julianna Baggott - recenzja


Wrażliwe osoby proszę o ominięcie tej recenzji i przejście do następnej!


Więc jednak zdecydowałeś się czytać?
Dobrze, robisz to na własną odpowiedzialność!

„Nowa ziemia” to pierwszy tom trylogii „Świat po Wybuchu”, napisanej przez jedną z najciekawszych i najbardziej uzdolnionych amerykańskich autorek, Juliannę Baggott. Akcja powieści dzieje się w post-apokaliptycznym świecie, w którym bomby nuklearne zniszczyły wszystko, co ludzkość dotąd znała. 

Wszystko z wyjątkiem Kopuły. Pod Kopułą żyją Czyści – ludzie, którzy schronili się tam przed wybuchem i nie zostali skażeni. Ci, którzy nie mieli tyle szczęścia by w odpowiednim momencie ukryć się w Kopule, zostali okropnie okaleczeni, poparzeni i zmutowani. W świecie poza Kopułą, mieszkają „ludzie” stopieni z przedmiotami, które w momencie wybuchu znajdowały się w ich pobliżu, połączeni na wieki z członkami własnej rodziny, inkrustowani szkłem z rozbitych okien… 

Na terenie zniszczonych wybuchem ziem grasują też Bestie, czyli kreatury, których ludzkie geny wymieszały się ze zwierzęcymi oraz Pyły – osoby na zawsze połączone z ziemią, atakujące każde żywe stworzenie, które znajdzie się na ich terenie. 

Dla mnie najbardziej przerażającym pomysłem są Grupony – zbiorowiska stopionych ze sobą ludzi, na przykład matek z niemowlakami. Brr.

W Kopule ludzie mają wszystko, czego potrzebują. Ich sterylny świat jest pozbawiony brzydoty i brutalności. Więc dlaczego jeden z dwójki głównych bohaterów, Partridge, postanawia uciec na zewnątrz?

Osiemnastolatek pragnie odejść od despotycznego i bezwzględnego ojca i szukać poza Kopułą swojej matki, która w chwili wybuchu bohatersko ratowała innych ludzi. Ojciec Partridge’a twierdzi, że jego żona nie żyje, lecz chłopak nie chce w to uwierzyć i wyrusza na poszukiwanie matki.

W świecie poza Kopułą, Partridge spotyka Pressię, szesnastolatkę, ukrywającą się przed członkami OPR, organizacji, która szkoli wszystkich, którzy ukończą szesnasty rok życia, na członków brutalnej armii zabijającej słabszych obywateli. Pressia nie zamierza poddać się OPR i dołącza do ruchu oporu, dowodzonego przez Bradwella, żywą legendę świata skażonego przez Wybuch. Kiedy Pressia przyprowadza do lidera ruchu oporu Partridge’a, nawet nie wyobraża sobie, jakie będzie to miało dla niej konsekwencje…

Książka Julianny Baggott jest niesamowitą podróżą w głąb post-apokaliptycznej krainy. Autorka wykreowała oryginalny, mroczny i poruszający świat, dopracowany do najmniejszego szczegółu. Brutalna rzeczywistość świata po wybuchu, wciąga i daje do myślenia. Zdecydowanym plusem powieści jest wartka akcja i barwni bohaterzy, tacy jak El Capitan i Helmud, zrośnięci bracia oraz główna bohaterka, Pressia. Książka na pewno spodoba się miłośnikom serii GONE. 

Polecam wszystkim, którzy będą na tyle odważni, żeby przeczytać „Nową ziemię”!

- Mimbla, 15 lat

Dziękuję Wydawnictwu Egmont, za kolejną fantastyczną książkę.

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz