tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

wtorek, 21 sierpnia 2012

"Słowik" - Morgana Gallaway - recenzja


Morgana Gallaway to amerykańska pisarka. Jej literacki debiut- „Słowik”- powstał podczas długiego pobytu w Indiach. W czasie licznych podróży autorki m.in. na Bliski Wschód i do Afryki powstawały powieści historyczne i fantasy.

Słowik - Morgana GallawayUrodzona w bogatej, liberalnej rodzinie irańskiej, od małego była wychowywana w duchu tolerancji religijnej i miłości. Mimo, iż skończyła studia biomedyczne, jej plany zawodowe przerywa wybuch wojny. Jednak marzenie zostania lekarką, nie umiera nawet podczas trwania wojny domowej. Leila nie jest typową zniewoloną psychicznie i fizycznie Iranką. Z szeregu uciemiężonych Arabek wyróżnia ją niespotykana w tej nacji siła charakteru, inteligencja, otwartość na świat oraz determinacja.

Czy mimo tego, iż Leila nie miała oparcia w swojej rodzinie, znajdzie w sobie wystarczająco siły, by pokonać wewnętrzny strach i podążać za swoimi marzeniami? 

Czy miłość do amerykańskiego żołnierza sił specjalnych okaże się silniejsza od lojalności wobec ojca, przywódcy terrorystycznego podziemia?

Autentyczność postaci, miejsc i zdarzeń sprawia, że oddajemy się w pełni lekturze książki. Przesiąknięta uczuciami bohaterów tworzy jedyny w swoim rodzaju świat. Język powieści, choć prosty, jednak uczy nieświadomego czytelnika kultury i tradycji arabskiej.

„Słowik” to porywająca opowieść, która oprócz przekazywania nam obrazu religijno-politycznego współczesnego Iranu, uczy również pewnych wartości moralnych. „Słowik” może pomóc przełamywać stereotypy i brak tolerancji Islamu przez Europejczyków. Jest to książka skierowana głównie do dziewcząt,  Podobnie do innych książek o tematyce arabskiej także tutaj kobieta jest niezwykłym bohaterem. Niezależność i siła arabskiej płci pięknej jest inspirująca dla wielu pisarzy, Morganie Gallaway udało się to cudownie przekazać czytelnikowi. 

Polecam 
Gryfka, 17 lat

Za pasjonującą powieść dziękuję Wydawnictwu Albatros.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz