tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

środa, 19 września 2012

"Prawo Koloseum" - Daniel Levin - recenzja


"Prawo Koloseum" jest debiutancką powieścią Daniela Levina, absolwenta wydziału prawa na Harvardzie oraz historii starożytnej Greków i Rzymian na University of Michigan.

Prawo KoloseumWzgórze Świątynne w Jerozolimie skrywa w sobie wiele tajemnic, ale nie może go zbadać żaden archeolog, ponieważ zabrania tego Waqf, organizacja sprawująca nad nim władzę. ONZ podejrzewa, że prowadzone są tam nielegalne wykopaliska, ale nie jest w stanie tego udowodnić. Z misją do Jerozolimy udaje się dwóch jej pracowników. Pod Wzgórzem ich oczom ukazuje się fragment Forma Urbis Romae. Niespodziewanie jeden z członków ekspedycji znika. Pozostaje po nim tylko tkanka mózgowa na podłodze.

Niedługo potem do rzymskiego muzeum trafia ten sam fragment Forma Urbis Romae. Ocalała doktor Emilii Travia składa przed sądem zeznania świadczące o tym, że zabytek pochodzi z kradzieży. Po przeciwnej stronie barykady staje prawnik Jonathan Marcus, dawny znajomy dr Travii, który odkrywa na fragmencie inskrypcję. Wszystkie tropy prowadzą ich do Józefa Flawiusza i menory, siedmioramiennego, złotego świecznika rzekomo zrabowanego przez Rzymian w I w n.e. podczas najazdu na Jerozolimę.

W opuszczonym magazynie rzymska policja odnajduje zwłoki pieknej kobiety zanurzone w starożytnej mieszance służącej do balsamowania ciał. Okazuje się, że pochodzą one z I w n.e.. Comandante Profeta rozpoczyna śledztwo i szybko wpada na ślady nielegalnych wykopalisk prowadzonych na terenie całego Rzymu.

Saladyn, tajemniczy mężczyzna, fanatycznie kontunuuje badania swojego dziadka - archeologa, który poszukiwał zaginionej menory. Gdziekolwiek się pojawi, sieje strach i zniszczenie.

Co łączy te sprawy? Menora i Józef Flawiusz, starożytny żydowski historyk, uznany przez wszystkich za zdrajcę. A co jeśli jednak nim nie był? Może był szpiegiem na dworze cesarza Tytusa?

Wszystko jest możliwe. Ten, kto podąża za starożytnymi wskazówkami rozwiąże mające dwa tysiące lat zagadki i spiski oraz odnajdzie największy skarb Żydów.

"Prawo Koloseum" to znakomity thriller historyczny przypominający stylem powieści Dana Browna, raz po raz królujące na listach bestsellerów. Również książka Daniela Levina zasługuje na miano wybitnej powieści. Czytelnik zostaje wciągnięty w wir starożytnych spisków i tajemnic. Wraz z bohaterami krok po kroku dochodzi do rozwiązania zagadki Józefa Flawiusza. 

Powieść jest wypełniona po brzegi niezwykle wciągającą i dynamiczną historią, przy której nikt nie będzie się w stanie nudzić. Czyhające za każdym rogiem niebezpieczeństwo dodaje książce dramatyzmu, a nieoczekiwane zwroty akcji potwierdzają, że nikt nie jest tym, za kogo się podaje.

Jedna z najlepszych książek, jakie czytałam. 
Gorąco polecam!

Iza, 18 lat

Wydawnictwu Albatros dziękuję serdecznie za rewelacyjny thriller.

1 komentarz:

  1. Thrillery historyczne b. lubię więc i ten trafia na moją listę zaplanowanych do czytania! A jeśli piszesz, że jedna z najlepszych to umieszczam ją wysoko!

    OdpowiedzUsuń