tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

czwartek, 15 listopada 2012

"Złodziej pioruna" - Rick Riordan - recenzja


Percy Jackson i bogowie olimpijscy, to seria pióra Ricka Riordana, którą rozpoczyna Złodziej Pioruna. To pierwsza część opowiadająca o młodym herosie żyjącym jak normalny nastolatek, ponieważ nie ma pojęcia o swoim pochodzeniu. Tak jest do momentu, w którym wyparowuje nauczyciel matematyki. A kiedy ginie piorun Zeusa, Percy jako syn Posejdona zostaje oskarżony o kradzież. Na oddanie go ma czas do letniego przesilenia. Jeśli nie zdąży wybuchnie wojna bogów, a kiedy ostatnio wybuchła taka bitwa, ucierpieli na tym nie tylko bogowie, ale i ludzie.

Złodziej pioruna - Rick RiordanZ opowieścią o Percym Jacksonie po raz pierwszy zetknęłam się, kiedy książka została już zekranizowana. Sam film bardzo mi się podobał, ale czując pewien niedosyt sięgnęłam po książki z tej serii. I jak to w przypadku ekranizacji bywa, film w sporej części różni się od treści powieści. Najlepszym przykładem jest sposób przedstawienia głównego bohatera. W książce jest to niski, chuderlawy chłopak mający ADHD i dysleksję. Kiedy to przeczytałam wiedziałam, że będzie ciekawie. I nie zawiodłam się :). W filmie - wręcz przeciwnie.

Treść książki zawiera wszystko co powinien posiadać gatunek fantasy: przepowiednię, tajemnicę i walkę, a na dodatek książkę czyta się szybko i lekko. Wielu autorów próbowało w swoich utworach nawiązać do mitologii, ale moim zdaniem tylko Rick Riordan odniósł sukces. No bo kto inny odważyłby się umieścić siedzibę bogów na szczycie Empire State Building w Nowym Jorku?

Rewelacyjnym pomysłem było wplecenie elementów mitologicznych w fabułę. Dzięki temu zabiegowi miłośnicy mitologii mają nie lada gratkę, a ponadto nawet najbardziej zagorzałym, zdeklarowanym "przeciwnikom" opowieści mitycznych - coś w głowie zostanie. A może dzięki tej powieści sięgną po mity Parandowskiego bądź Kubiaka - kto wie?

Rick Riordan (ur. 5 czerwca 1964 w San Antonio)  to amerykański pisarz, autor książek fantasy przeznaczonych zarówno dla młodzieży, jak i dla dorosłych. Riordan studiował na Uniwersytecie stanu Teksas, specjalizując się w historii i anglistyce. Przez lata pracował jako nauczyciel. Sławę przyniosła mu seria powieści dla młodzieży, których bohaterem jest nastoletni Percy Jackson.

Podsumowując - jeśli masz dość pluchy za oknem, myśli o setkach sprawdzianów zbliżających się wielkimi krokami, biegania w tę i z powrotem, by ze wszystkim zdążyć i chcesz po prostu złapać oddech - to mam dla Ciebie dobrą wiadomość. Jesteś na właściwym tropie. Percy Jackson zapewni relaks, jakiego Ci potrzeba. Będzie balsamem dla duszy i skołatanych myśli:). Zrób w końcu coś dla siebie - zafunduj sobie weekend z Percym.

Dla zainteresowanych:
Z serii o Percym Jacksonie do tej pory ukazało się 6 części, jest jednak jeszcze kilka opowiadających o olimpijskich herosach przedstawionych z punktu widzenia pozostałych półbogów. Jeśli jednak nie interesuje Was mitologia grecka, to możecie przeczytać serię opowiadającą o bogach egipskich „Kroniki Rodu Kane”, także R. Riordana.

Sunny Girl, 18 lat

Ta zachwycająca pozycja ukazała się nakładem Wydawnictwa Galeria Książki.


3 komentarze:

 1. Uwielbiam tą książkę :)
  Szkoda że oglądnęłaś film, przed książką... Miałam okazję zobaczyć ekranizację i oryginał jest zdecydowanie lepszy.

  OdpowiedzUsuń
 2. Wiesz film jest po prostu inny niż książka, a mi podobały się obie wersje.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja tam nie traktuję filmu jako ekranizacji, dla mnie to zupełnie inna historia z bohaterami o tych samych imionach i z przedstawionymi tymi samymi miejscami zdarzeń. Chyba każdą ekranizację tak traktuję

  OdpowiedzUsuń