tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

poniedziałek, 10 marca 2014

,,Chłopiec z listy Schindlera" - Leon Leyson - recenzja

,,Chłopiec z listy Schindlera" to prawdziwa historia prawdziwego chłopca żyjącego właśnie tu, w Krakowie! Autor dokładnie opisuje swoje przeżycia z II wojny światowej, okrucieństwo z którym musiał się zmierzyć i szczęście, dzięki któremu udało mu się przetrwać.


Leon Leyson (właściwie Lejb Lejzon) wychował się w Narewce ,,sporej wsi w północno-wschodniej Polsce. Dziś niedaleko biegnie granica z Białorusią - ale wtedy tak nie było". W wieku ośmiu lat wraz z rodziną przeniósł się do Krakowa, gdzie pracował jego ojciec. Na chłopcu to miasto wywarło ogromne wrażenie - wszystko było zupełnie inne od jego spokojnej (no, w miarę) wioski.
Nawet nie przypuszczał, że to uratowało mu życie.

Los nie dał jednak Leonowi czasu, by mógł nacieszyć się Krakowem. Dochodziły pogłoski o Niemczech i Adolfie Hitlerze, dyskryminowaniu Żydów, paleniu synagog i zwojów Tor. Powoli, ale nieustępliwie widmo wojny zaczęło przynosić owoce. ,,Latem 1939 roku Kraków zaczął się na całego przygotowywać do wojny". Niestety, na próżno.
W wieku dziecięciu lat, wkrótce po zajęciu Karkowa przez Niemców, Leon wraz z rodziną został przeniesiony do żydowskiego getta.
Więcej zdradzić nie mogę, zacytuję tylko fragment książki, który najlepiej opisuje dalsze dzieje Leona: ,,Choć wtedy jeszcze tego nie wiedziałem, zaczęły się nasze lata w piekle".

Naprawdę polecam przeczytać tę książkę. Spędziłam nad nią niezwykły wieczór pełen emocji. Jedno jest pewne: po przeczytaniu tej powieści już nigdy nie spojrzycie na Żydów tak samo!
I ostatnie pytanie: kim jest owa tytułowa lista Schindlera i w jaki sposób uratowała ona życie Leonowi?
To po prostu trzeba przeczytać!


Ethne,  lat 14


Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Prószyński i S-ka. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz