tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

wtorek, 18 marca 2014

"Ewangelia według Piłata" - Eric-Emmanuel Schmitt - recenzja

Eric-Emmanuel Schmitt jest francuskim dramaturgiem, eseistą i powieściopisarzem, autorem takich utworów, jak: „Oskar i pani Róża”, „Przypadek Adolfa H.” czy „Tajemnica pani Ming”. Ostatnio miałam okazję zapoznać się z książką tego autora,  pt. „Ewangelia według Piłata”, wydaną w 2014 roku nakładem Wydawnictwa Znak.

Ewangelia według PiłataAutor w swoim utworze przedstawia historię Jezusa z zupełnie innej perspektywy. Pokazuje Syna Bożego jako człowieka, który poszukuje swojego miejsca w świecie, wiodąc życie zwykłego obywatela w Nazarecie. Jezus ma liczne wątpliwości i targają nim sprzeczne uczucia do czasu, aż odnajdzie w sobie Boga .

Z drugiej strony spotykamy Poncjusza Piłata. Ten trzeźwo patrzący na świat Rzymianin, nie dopuszcza do siebie myśli o cudach, tajemnicach czy niewytłumaczalnych zjawiskach. Ciężko jest mu pogodzić się z faktem, że skazuje na śmierć niewinną osobę, jednak pod naciskiem tłumu podejmuje taką decyzję. W chwili, gdy dowiaduje się o zniknięciu ciała „magika z Nazaretu”, rozpoczyna poszukiwanie zwłok. Ku swojemu rozczarowaniu i zdziwieniu, nie potrafi znaleźć żadnego logicznego wytłumaczenia tego zdarzenia, a jego  spekulacje okazują się błędne. W końcu po kolejnej porażce, powoli dopuszcza do siebie myśl, że być może Jezus nie jest zwykłym człowiekiem.

„Ewangelia według Piłata” to poruszająca i niezwykła książka. Utwór pokazuje całkiem inne spojrzenie na dobrze znane wydarzenia, opisywane w Piśmie Świętym. Autor bardzo plastycznie przedstawia wszystkie zdarzenia tak, że bez trudu można je sobie wyobrazić. Książka wciąga do tego stopnia, że nie można się od niej oderwać.

Na uwagę zasługuje, również postać Judasza. Eric-Emmanuel Schmitt pokazuje apostoła nie jako zdrajcę, lecz jako człowieka, który poświęcił się i wziął na siebie ciężar sprzedania Mesjasza, aby mogło wypełnić się Pismo.

Serdecznie polecam tę pozycję wszystkim, którzy są ciekawi perspektywy, z której autor spojrzał na losy Jezusa i Piłata. Jest to utwór, który z pewnością Was nie zawiedzie.Tilia, 16 lat

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Znak.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz