tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

czwartek, 13 marca 2014

"Kołtun się jeży" - Wojciech Cejrowski - recenzja

Kołtun się jeży /op.tw./Wydaje się, że świat gna do przodu jak oszalały, porywając nas ze sobą w imię postępu.

Aktywnym politycznie polecam jednak sięgnąć po starą książkę Wojciecha Cejrowskiego wznowioną po 18 latach „Kołtun się jeży”, i dopiero wtedy zadać sobie pytanie, czy świat rzeczywiście zmienia się tak szybko i radykalnie? 

Roku 1996 nie mam prawa pamiętać bo na świat przyszłam rok później a mimo to sięgając po pierwszą wersję książki Pana Cejrowskiego jestem w stanie klarownie sobie wyobrazić pod pewnymi względami czasy ówczesne, ponieważ tak na dobrą sprawę… niewiele się zmieniły. Kilka innych nazwisk aktualnie, odpowiadających osobom aktywnym w przeszłości, w bardzo podobny sposób stara się tępić „kołtunów” i „ciemnogród”. Oprócz tego, że weszliśmy do Unii Europejskiej i kilku innych organizacji, większość komentarzy Pana Cejrowskiego pozostaje równie aktualna, co trafna. Doszło nam może kilka "światowych wynalazków" pokroju gender, ale i na takie wymysły znajdują się odpowiednie słowa Pana Wojciecha, użyte może w trochę innym kontekście. 


Dla tych, którzy znają Wojciecha Cejrowskiego tylko z jego świetnych programów podróżniczych, należy się słowo wyjaśnienia. Na początku swojej kariery, Pan Cejrowski współpracował z dwoma głównymi środkami masowego przekazu  dzięki którym drażnił, ośmieszał, i kreował opinie wśród swoich odbiorców. Było to Radio Kolor, założone i prowadzone przez Wojciecha Manna oraz TVP które, nie bez obawy, poświęcało na rzecz Pana Cejrowskiego piętnaście minut tygodniowo w ramach programu „WC Kwadrans” (polecam odnaleźć archiwalne odcinki). Książka „Kołtun się jeży” jest zbiorową odpowiedzią na pytania i zarzuty stawiane wówczas Wojciechowi Cejrowskiemu przez słuchaczy i redaktorów recenzujących jego programy. Jest  to pozycja, którą polecam osobom sympatyzującym i zgadzającym się z poglądami Wojciecha Cejrowskiego chociaż w części, ponieważ dla osób nastawionych w zupełnie przeciwnym kierunku będzie to raczej masochistyczna lektura w akompaniamencie oburzenia i zgrzytu zębów. Dla tych, którzy jednak zachowują zdrowe zmysły będzie to humorystyczna batalia z systemem ówczesnym i teraźniejszym, która zmusi mimo wszystko, do pewnych przemyśleń, a może nawet i działań. Skoro od 18 lat niewiele się zmieniło, jest to być może sygnał, że zmiany nie powinny iść w tę stronę, którą starają się nam narzucić, a w tę, którą już od tylu lat popiera chociażby Pan Cejrowski?

                                                                                                                                                                                                          Ciri, 16 lat

              Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Tadeusz Serocki.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz