tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

poniedziałek, 17 marca 2014

"Legenda. Patriota" - Marie Lu - recenzja

Marie Lu (Xiwei Lu) urodziła się w 1984 roku  w Pekinie. Już 5 lat później przeniosła się wraz z rodziną do Stanów Zjednoczonych. W tym momencie pisze "na pełny etat", wcześniej jednak zajmowała stanowisko dyrektora artystycznego firmy zajmującej się tworzeniem gier komputerowych. Pisze książki dla tzw. ,,młodych dorosłych’’. Napisała bestsellerową trylogię składającą się z trzech świetnych książek. Są to ,,Legenda. Rebeliant’’, ,,Legenda. Wybraniec’’ oraz ,,Legenda. Patriota’’. Jak sama mówi, lubi jedzenie, popołudniową herbatę, szczęśliwych ludzi, jasne kolory, deszcz, psy, gry i oczywiście, książki.

Dystopijna powieść Lu już stała się legendą.
,,USA Today’’

Legenda. Patriota - Marie Lu
Mroczna wersja przyszłości świata. Ludzie walczą ze swoimi braćmi. Nie ma dobrych rozwiązań w trudnych decyzjach dotyczących przyszłości kraju. Wreszcie nadszedł kulminacyjny moment trwającej wiele lat wojny.


Jak potoczą się losy świata?

Nic już nie będzie takie jak kiedyś. Wojna między Republiką Amerykańską a Koloniami przybiera niespodziewany obrót. Jeszcze nigdy nie było tak blisko rozstrzygnięcia wyniszczających zmagań między dawnymi Stanami Zjednoczonymi, a raczej tym, co z nich zostało po rozpadzie USA w 2055 roku. Kolonie oskarżają Republikę o podłożenie epidemii zabijającej żołnierzy. Zawiązują sojusz z Konfederacją Narodów Afryki i stawiają Republice ultimatum: albo  dostarczy ona Koloniom antidotum, albo traktat pokojowy zostanie zerwany. Ale nie ma mowy o powrocie do dawnej wojny, na wyrównanym poziomie. Tym razem Kolonie wraz Afryką przypuszczą zmasowane uderzenie na Republikę. Bez wsparcia bogatego kraju, takiego jak Antarktyda, zachodnia część byłych Stanów Zjednoczonych nie ma szans na wygraną.  Ale, aby zawiązać sojusz z Antarktydą, Republika musi znaleźć antidotum. A kluczem do opracowania receptury jest Eden Wing. To brat Daniela Winga, nazywanego Dayem. Day jest poszukiwanym przestępcą Republiki, który z dnia na dzień stał się bohaterem narodowym, mający oparcie kraju, którego jeszcze nie tak dawno nienawidził.

,,Czy chłopak, który poruszył cały naród, może umrzeć?’’

W tle tych wydarzeń ukazana jest historia relacji pomiędzy śmiertelnie chorym Dayem, a kandydatką na Princepsę - June. Daniel, wiedząc o zbliżającym się nieuchronnym końcu, chce chronić June. Niestety, oboje nie mogą poradzić sobie z przeszłością. Day myśląc o June, cały czas myśli o rodzinie, którą stracił. Nękają go koszmary o dawnym życiu, które tylko potęgują objawy jego choroby. June z kolei nie jest pewna czy polityka to miejsce dla niej. Nie potrafi podejmować trudnych dyplomatycznych decyzji o wielkiej mocy. Zadaje sobie pytanie, czy warto być człowiekiem, gdy pozbywa się uczuć? June kocha Daya. Jednak widząc ból w jego oczach, sama jest nieszczęśliwa. June i Daniel mimo dręczących ich wspomnień, nie mogą żyć bez siebie.

Czy wobec tego zdołają uporać się z trudną przeszłością?
Czy Day poświęci jedynego pozostałego przy życiu członka rodziny, by ocalić kraj, który tak niedawno zniszczył mu rodzinę?
Kto wygra trwającą już od dawna wojnę między dwoma krajami, które kiedyś stanowiły jedność?
Czy miłość June i Daya przetrwa?

Odpowiedzi na te pytania proszę szukać w ,,Patriocie’’

Na wstępie muszę zaznaczyć, iż cała ta seria potrafi naprawdę wstrząsnąć sercem czytelnika. Z zapartym tchem śledziłam losy June i Daya, czekając z utęsknieniem na ,,Patriotę’’, w którym zawarto niezwykle wzruszające zakończenie, zdolne poruszyć niemalże każdego człowieka, który by sięgnął po tę pozycję .

Akcję można śledzić z perspektywy dwóch osób: Daniela Winga i June Iparis, co czyni samą książkę o wiele ciekawszą. Możemy spojrzeć na tę samą sytuację oczami dwóch tak różnych osobowości, co samo w sobie jest fascynujące. Autorka dobrze wymierzyła proporcje tekstu. Jest wystarczająco dużo opisów, by zadowolić miłośników tej formy pisarskiej, a jednocześnie tyle żywych dialogów i akcji, aby czytelnik nie był w stanie oderwać się od lektury.

Postacie bohaterów również stworzyły niezwykłą kompozycję. Z jednej strony geniusz militarny o wielkich wpływach i dobrym sercu, z drugiej natomiast wychowany w slumsach były przestępca, pragnący ocalić najbliższe mu osoby. Sama autorka wyznała, że June i Day narodzili się z rozmyślań o relacjach panujących między kryminalistą a detektywem.

Generalnie bardzo dobrze oceniam całą tę serię. Myślę jednak, iż o wiele lepszym pomysłem jest przeczytanie na początek książki pt. ,,Legenda. Rebeliant’’. Po przeczytaniu pierwszej części tej trylogii, czytelnik nie będzie mógł się powstrzymać i sięgnie po ,,Legendę. Wybraniec’’, po czym dojdzie do ,,Legendy. Patriota’’. Wszystkie te pozycje tworzą niezwykłą historię o miłości, trudnych wyborach oraz przyszłości naszego świata, która leży przecież w naszych rękach.

                Katia, 13 lat


Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Zielona Sowa.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz