tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

poniedziałek, 3 marca 2014

"Tajemnica pani Ming" - Eric Emmanuel Schmitt - recenzja

Tajemnica pani Ming,,Chiny są nie tyle krajem, ile tajemnicą’’

Przedstawiam wam narratora, będącego przyjezdnym z Europy. Jest zwykłym mężczyzną, wyróżniającym się zdolnością do języków, których zna już siedem. To biznesmen. W interesach przybywa do Chin, by tam zawrzeć kolejne intratne, najprawdopodobniej, umowy.

W Yunhai w Grand Hotelu, narrator widzi dość osobliwą postać. Panią Ming. Jest to babcia klozetowa. Mężczyzna często ją spotyka, z wiadomych powodów. Wkrótce jednak zaczyna wdawać się z nią w dłuższe pogawędki. Kobieta opowiada o dziesięciorgu swoich dzieci, będących już dorosłymi ludźmi. W opowieściach porusza najróżniejsze ludzkie problemy, emocje, uświadamiając słuchaczowi, co jest najważniejsze.

,(…),Córeczko, jeśli spotkasz człowieka pełnego zalet, staraj się do niego upodobnić. Jeśli spotkasz człowieka miernego, staraj się odnaleźć jego wady w sobie. Zrozumiała.(…)’’

Narrator przyjmuje te opowieści z pewną dozą niedowierzania. Kto w dzisiejszych Chinach znajdzie kobietę z dziesięciorgiem potomstwa, przy polityce jednego dziecka? Nie zmienia to jednak faktu, iż pani Ming zapada mu głęboko w pamięć  i pragnie on odkryć jej tajemnicę.

Czy mu się to uda?

Dowiedz się, czytając ,,Tajemnicę pani Ming’’

Od razu muszę powiedzieć, iż według mnie, to naprawdę dobra książka. Autor w sposób niezwykły poruszył najtrudniejsze ludzkie emocje, o których tak ciężko mówić, a co dopiero pisać. Na tych niemalże 80 stronach zawarł tyle, ile wielu pisarzy nie potrafi na 300. Udało mu się uchwycić, to co najważniejsze. I w tym przypadku, długość książki to wręcz jej atut. Myślę, iż dla wielu, to również będzie zaletą. 

Więcej nie mogę powiedzieć, nie zdradzając treści powieści. Ale naprawdę gorąco polecam!

Autorem, mającym tak przemyślany i łatwy w odbiorze styl pisania jest Eric-Emmanuel Schmitt- francuski eseista, dramaturg oraz powieściopisarz, obecnie mieszkaniec Brukseli. Możliwe, iż niektórzy czytelnicy, kojarzą go z bestsellerową książką ,,Oskar i pani Róża’’, którą pokochano na całym świecie.


Katia, 13 lat

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Znak.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz