tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

wtorek, 11 marca 2014

"Tajemnica szkoły dla panien" - Joanna Szwechłowicz - recenzja

Joanna Szwechłowicz to absolwentka studiów humanistycznych na Uniwersytecie Warszawskim, aktualnie również wykładowca w tymże uniwersytecie. „Tajemnica szkoły dla panien” to jej debiut literacki.

Na wstępie muszę napisać, że jest to kryminał inny niż wszystkie, a przynajmniej inny niż te, po które już sięgnęłam. Całość utrzymana jest w lubianym przez nas klimacie retro. Autorka wprowadza nas w realia pozaborowej Polski, Polski sprzed niemalże stu lat. Jak bardzo różni się ówczesny świat i ludzie od współczesnych?

Poznajemy małe miasteczko – Mańkowice, miasteczko w którym wszyscy się znają, a największą zmorą miejscowej policji są kradzieże worków z cukrem. Wszystko wywraca się do góry nogami, gdy w szanowanej szkole żeńskiej dochodzi do skandalu. Nauczycielka przyrody znajduje zwłoki jednej z uczennic. Podkomisarz Ratajczak, nieprzyzwyczajony do podobnych incydentów, chce jak najszybciej zamknąć sprawę. Nic nie jest jednak proste, a nowe okoliczności wszystko komplikują. W ciągu kilku miesięcy śledztwa na jaw wychodzi dużo od lat skrywanych spraw, a często absurdalne domysły okazują się faktami. Ratajczak gubi się w zeznaniach świadków, każdy sprawia wrażenie zamieszanego w tę sprawę, każdy może mieć przydatne informacje. 
Całe województwo mówi o tajemnicach Mańkowic, miasteczka w którym wszyscy się znają, miasteczka, z którego nawet biskup ucieka z popłochem…

Czy miejscowa policja rozwiąże to trudne śledztwo?
Czy w tak małym miasteczku może ukrywać się morderca?
I wreszcie.. czy znalezienie mordercy na pewno jest najważniejszym elementem śledztwa?


Jak już wspomniałam na początku, nie jest to typowa powieść kryminalna, brak tu bohaterskiego, inteligentnego śledczego, nawet opisywane śledztwo schodzi na drugi plan. Autorka skupia się na opisie ludzi, ich życia, relacji. Mimo to finał może zaskoczyć i z pewnością zaskoczy nawet najbardziej uważnego czytelnika ;)

Gorąco polecam!

Julia, 17 lat


Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Prószyński i S-ka. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz