tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

czwartek, 3 kwietnia 2014

„Jajko z niespodzianką” – Agnieszka Krakowiak – Kondracka – recenzja

Jajko z niespodzianką - Agnieszka Krakowiak-Kondracka Kobieta, dziennikarka z zamiłowaniem do podróży; mała Julka chora na syndaktylię; mąż, który zostawił rodzinę z powodu owej choroby. Wydaje się, że to historia rodem z „Trudnych spraw”, ale wcale tak nie jest!

Poznajcie Adę, kobietę pracującą, samotnie wychowującą dziecko. Trzy lata temu jej mąż, David, z którym miała dalej podróżować mimo narodzin dziecka, zdecydował się ją opuścić. Bo przecież dziewczynka była chora, nie mogą z nią wyjeżdżać. Tak, więc uciekł, a na scenę wkroczyła mama Ady, Irena. Samotna matka nie ma pojęcia, co by zrobiła bez niej.

Pewnego dnia Ada postanawia zapisać małą Julkę do przedszkola tego „z perspektywami”. Mimo kłótni z Ireną, na ten temat, dziewczynka w końcu ląduje w Domu Uśmiechu, z niemożliwie wysokim czesnym.  Już pierwszego dnia Ada zalicza spóźnienie do przedszkola, stłuczkę z samochodem przy parkowaniu i poznanie sztywnego Adama oraz eleganckiej Patrycji. Bowiem Dom Uśmiechu, nie jest dla zwykłych dzieci, jest on dla dzieci mających zamożnych rodziców. A Ada przecież nie należy do tej elity. I ciągle w torebce nosi rozwalone jajko niespodziankę - nigdy nie ma czau się tym zając.

Kobieta czuje się źle w tym towarzystwie. Nigdy nie miała przyjaciółki, w dzieciństwie kolegowała się z chłopcami. Przyzwyczaiła się już. Spotkania matek, ich imprezy, plany wobec przedszkola… to nie jej świat, za dużo tam tłumów. Jasne, przychodzi na nie, poznała Maję, matkę czwórki dzieci, ale i ona okazuje się nie tym za kogo się podawała. Tak to już jest. 

Wyraźnie widać, że Julka idzie w ślady matki i znajduje sobie towarzystwo chłopców. Jej najlepszym przyjacielem jest Michał, syn znienawidzonego przez Adę Adama. Właściwie nie wie dlaczego tak bardzo nienawidzi Pana Idealnego, ale tak jest i już. Kiedy dowiaduje się, że to on będzie jej nowym szefem, kobieta przewiduje zwolnienie z pracy, a ten daje jej podwyżkę. Ich ścieżki coraz bardziej się krzyżują, a Ada nie przyznając się do tego, zaczyna go lubić...
           
Dzwoni telefon. David. Nie odzywał się przez trzy lata, a… Chciał umówić się na poniedziałek. Oczywiście, że Ada się z nim spotka, ale zachowa dystans. To przynajmniej miała zrobić, ale po fatalnej akcji w domu Adama, łzy popłynęły jej po policzkach i gdy tylko zobaczyła Davida rzuciła się w jego ramiona. Oczywiście odwzajemnił uścisk, przecież po to przyjechał – żeby znów byli rodziną. Co się wydarzy dalej musicie sami sprawdzić :)

Pełna perypetii i drobnych sekretów książka zaskakuje, ale… Właśnie jest to „ale”. Moim zdaniem powieść jest bardzo dobra, jednak często zbyt sielankowa. Dobrze mi się ją czytało, ale może aż za przyjemnie. Polecam ją osobom chcącym przeczytać coś lekkiego na ciepłe, wiosenne wieczory :)Domina Nigrum, 13 lat

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Literackiego. 


Jajko z niespodzianką to pierwsza książka ukazująca się w ramach nowej serii WL. W Serii z fasonem już niebawem ukaże się Zabłądziłam Agnieszki Olejnik.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza