tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

wtorek, 20 maja 2014

„Ślady zbrodni” - Richard A. Grzybowski, Piotr Litka - recenzja

Ślady zbrodni. Niezwykła historia Polaka, który został ekspertem od broni palnej policji San Francisco i biura śledczego ATF - Richard GrzybowskiKsiążka „Ślady zbrodni” Richarda Grzybowskiego, napisana we współpracy z Piotrem Litką jest biografią Grzybowskiego. 

Autor opowiada swoją historię, gdy wyjechał do USA z Polski w okresie PRL-u. Było to niesamowicie trudne w tamtych czasach, już sama historia uzyskania paszportu jest bardzo ciekawa. Grzybowski, mimo trudności ze strony władz wyrwał się z kraju i spróbował szczęścia za granicą. Autor wspomina początki swojej drogi w USA, czyli trudności w zdobyciu pracy. Ubiegał się o pracę w różnych miejscach oraz uczęszczał na różne kursy. Po wielu próbach dostaje wymarzone stanowisko w policji i zostaje specjalistą do spraw broni palnej i kryminalistyki. 

Książka obala mit o pracy policji, pokazuje jak praca policjanta wygląda „od kuchni”. W swojej książce Grzybowski opisuje bardzo w wiele znanych spraw kryminalnych, np. zabójstwo radnego Milka. Skupia się na opisywaniu różnych spraw, w których osobiście brał udział oraz tłumaczy te wszystkie zdarzenia od strony technicznej, ale pisząc językiem zrozumiałym nawet dla laika.  Rzetelnie opisuje wydarzenia, które przeżył. Wspomina długie dni, tygodnie, gdy badał dowody w jakiejś sprawie oraz wspomnienia z sali sądowej, gdy był wzywany na rozprawy jako ekspert. Obszernie opisuje, w jaki sposób pozyskuje się materiał dowodowy w trakcie wyjaśniania przyczyn przestępstwa. Co ciekawe, Grzybowski starał się być wszechstronny, nie ograniczał się do jednej specjalności. Na przestrzeni wielu lat był świadkiem sporych zmian w policji. 

Książka napisana jest językiem prostym i zrozumiałym. Autor unika specjalistycznych zwrotów. Wspomina fakty, odwołując się do litery prawa, dzięki czemu to, co opisuje wydaje się wiarygodne i przedstawione w sposób rzetelny. Jest to bardzo istotne, aby głębiej zrozumieć sens książki. Porusza poważne sprawy i tematy, ale także wplata w tekst anegdoty i zabawne historie. Wspomina swoje relacje z ludźmi w sposób poważny lub żartobliwy. W książce znajduje się kilka zdjęć, które przedstawiają Grzybowskiego przy pracy, wybrane miejsc w San Francisco oraz broń palną, o której pisze w tekście. Gdy opisuje sprawy, książka wydaje się ciekawa i wciąga, ale gdy Autor pisze o przepisach prawa oraz sytuacji politycznej w USA, książka wydaje się mniej ciekawa, zwłaszcza dla polskiego czytelnika. Sama okładka tej książki wprowadza w nastrój i jest zapowiedzią tematyki książki. 


                                                                                                                         NiecnyOm, 16 lat

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Znak. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz