tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

czwartek, 15 maja 2014

„Wszechświat kontra Alex Woods” - Gavin Extence - recenzja

Akcja książki „Wszechświat kontra Alex Woods” napisanej przez Gavin’a Extence’a zaczyna się od aresztowania niepełnoletniego Alex’a,  który zostaje zatrzymany na granicy Anglii po powrocie z Zurychu.

Następnie cofamy się w czasie do momentu wypadku Alex’a, który odmienił całe jego życie. Po wyjściu ze szpitala nastolatek musiał nauczyć się żyć z padaczką psychomotoryczną. Napady tej choroby powodowały wiele nieprzyjemnych, a zarazem krępujących sytuacji, dlatego chłopiec przez rok uczył się w domu. Kiedy wrócił do szkoły miał wielkie zaległości, chociaż w innych dziedzinach, jak chociażby w astrofizyce, czy neurologii wykazywał się wielką wiedzą.

Życie szkolne nastolatka bywa brutalne i okrutne z czym Alex musiał się zmierzyć wiele razy. W czasie jednej z sytuacji nękania przez „kolegów”, chłopak został uznany za winnego rozbicia szklarni sąsiada, a prawdziwi winowajcy uciekli z miejsca zdarzenia. Za karę, chłopak miał co tydzień przychodzić do starszego pana Petersona i pomagać mu. Staruszek, jak się później okazało, był dość ekscentryczny, a z pierwotnego planu poniesienia kary przez nastolatka zrodziła się prawdziwa przyjaźń.

Książka jest pełna komicznych sytuacji,  ale dostarcza nam także wielu momentów niepewności i wzruszeń. Pokazuje dylematy człowieka związane ze śmiercią i prawem do godnego odejścia. Ukazuje także jak wiele człowiek jest w stanie zrobić dla drugiej osoby, zwłaszcza jeśli ten ktoś jest dla niej przyjacielem.

Jeśli masz ochotę dowiedzieć się dlaczego Alex został aresztowany i co w tego wynikło, a także lubisz się pośmiać, koniecznie sięgnij po tę książkę.


KaeS, 18 lat

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Literackiego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz