tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

czwartek, 15 maja 2014

„Wszystkie kwiaty Szanghaju” - Duncan Jepson – recenzja

Duncan Jepson jest wielokrotnie nagradzanym reżyserem oraz producentem filmów pełnometrażowych. Znamy go również jako wydawcę azjatyckiego magazynu na temat mody. Obecnie pisarz mieszka w Hongkongu.

Wszystkie kwiaty Szanghaju - Duncan Jepson„Wszystkie kwiaty Szanghaju” to powieść świetnie ukazująca problemy z jakimi w latach trzydziestych musiały mierzyć się młode Chinki. Moim zdaniem książka wspaniale oddaje również klimat dawnego Szanghaju, jego sytuację polityczną i po prostu niezwykły urok. Podczas czytania można dokładnie poczuć to miasto, jakby się tam było.

Główną bohaterką powieści jest siedemnastoletnia Feng. Niestety, zgodnie z hierarchią rodzinną to Siostra, a nie ona dostała rolę księżniczki. Mimo, że Siostra od dziecka jest zmuszana do spełnienia wielkiego marzenia mamy o ogromnym bogactwie, ta nie protestuje. Dla niej normalność to niezliczona ilość balów w ciągu dnia, ciągłe bycie w centrum uwagi oraz wywyższanie się nad innymi, w szczególności nad Feng. Siedemnastolatce nie przeszkadza jednak, że nie ma tego co Siostra. Mimo, że rodzice cały majątek wydają właśnie na nią, Feng nie robi sobie z tego zupełnie nic. Razem z Dziadkiem spędza godziny w ogrodzie lub pomagając biednym, których dom znajduje się na ulicach Szanghaju. Nienawidzi fałszywości, sztuczności i samouwielbienia, a właśnie te cechy ma każda szanująca się rodzina. Niestety, młoda Chinka będzie musiała zmienić swoje poglądy, a przy tym odnaleźć drogę do szczęścia….

Czy jej się to uda?
Jak potoczy się życie Feng, zmuszanej do bogactwa, kłamstwa i bezwzględności dla innych?

Uważam, że książka porusza wiele istotnych problemów i świetnie ukazuje presję, pod którą żyli ludzie – w szczególności kobiety – w dawnych Chinach. Mimo, że fabuła była dobra, nie uważam, żeby to była powieść z serii : przeczytaj koniecznie. Może przytłoczyły mnie zbyt obszerne opisy i za mała czcionka? Oczywiście można znaleźć tu wiele plusów, ale minusów również nie da się ukryć.

„Wszystkie kwiaty Szanghaju” polecam osobom lubiącym książki refleksyjne, podczas czytania których można zastanowić się nad wieloma ważnymi sprawami dotyczącymi życia.

Domina Nigrum, 13 lat

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Świat Książki. 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz