tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

piątek, 10 stycznia 2020

"Wspominając Kurta Cobaina. Biografia lidera Nirvany" - Danny Goldberg - recenzja

Dla pokolenia przełomu lat 80 - tych i 90 - tych ubiegłego wieku muzyka Nirvany była symbolem dorastania i młodzieńczego buntu. Grupa zdobyła światową sławę w 1991 r. po wydaniu studyjnego albumu "Nevermind” i w ten sposób przeszła do historii jako jeden z najważniejszych zespołów nowego gatunku muzyki rockowej - grunge. 

Samobójcza śmierć lidera, gitarzysty, kompozytora, charyzmatycznego Kurta Cobeina, 25 lat temu, spowodowała, że wokół zespołu narosło wiele legend i opowieści. Także i dzisiaj nie brakuje miłośników tej niepowtarzalnej muzyki, dlatego fanów Kurta Cobeina powinna zainteresować książka autorstwa Danny’ego Goldberga.

Okładka książki Wspominając Kurta Cobaina. Biografia lidera NirvanyAutor biografii lidera Nirvany to znany w kręgach show businessu menedżer muzyczny, który towarzyszył zespołowi prawie od początku jego kariery artystycznej. Podczas wielu wspólnych godzin spędzonych podczas koncertów czy podróży miał możliwość dokładnego poznania charakteru i osobowości Kurta Cobaina. W swojej książce przedstawia on postać Cobaina w oparciu o własne wspomnienia oraz relacje najbliższych członków rodziny i przyjaciół z zespołu. W ten sposób powstał obraz frontmana zespołu jako człowieka obdarzonego dużą wrażliwością na świat i twórczą kreatywnością. W książce znajdziemy również wiele informacji i ciekawostek dotyczących spraw związanych z codziennym funkcjonowaniem zespołu.

Jaki wpływ na życie i twórczość Cobeina wywierała telewizja muzyczna MTV? Jakie korzyści finansowe przyniósł zespołowi album „Nevermind”? 
Jaka była historia powstania teledysku do kultowego już utworu „Smells like teen spirit”? 
Czy można było połączyć niezależność muzyczną zespołu z odniesionymi sukcesami artystycznymi? 
Skąd brały się stany depresyjne muzyka i gdzie szukał wtedy ich rozwiązania? 

Na te i inne pytania można znaleźć odpowiedź po przeczytaniu biografii artysty. Są one o tyle istotne, że pozwalają jeszcze lepiej zrozumieć fenomen tego kultowego zespołu i legendę jego lidera. Muzyka, który łączył w sobie wrażliwość artystyczną, niebanalne poczucie humoru i niestety nieobliczalne stany depresyjne.

Biografia jest interesującym uzupełnieniem i podsumowaniem różnych dotychczasowych książek na temat Kurta Cobaina. To pozycja obowiązkowa dla każdego fana zespołu, a dla osób, które jeszcze nie zapoznały się z twórczością Nirvany może stać się inspiracją do nowych muzycznych poszukiwań. Nie da się bowiem zrozumieć wyjątkowej i niepowtarzalnej muzyki zespołu bez znajomości poplątanych losów jego wokalisty. 

Sir Lancelot


Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Znak Horyzont.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz