tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

środa, 23 listopada 2011

"Dopóki mamy twarze" - C.S.Lewis- recenzja

Clive Staples Lewis, to autor słynnych „Opowieści z Narnii”, dzięki którym zadebiutował w Polsce.

Znając tamte książki z zaciekawieniem sięgnęłam po powieść „Dopóki mamy twarze” wydaną przez Esprit.

W tej powieści autor podejmuje tematykę zupełnie inną, pokazuje własną odsłonę mitu o Psyche i Erosie.

Mit opowiada o dziewczynie urodzonej w królewskiej rodzinie, która dorównywała urokiem bogom.
Jedna z bogiń zazdrosna o nią postanowiła się zemścić. Chciała posłużyć się do tego swoim synem-Erosem, który jednak zakochuje się w Psyche. Poślubił ją sobie i zabrał ze sobą, jednak nie mogła ona zobaczyć twarzy boga. Siostry Psyche podczas odwiedzin, z zazdrości namawiają dziewczynę, żeby nie była taka uległa i obejrzała jego twarz. Wiadomo, że musiało się to skończyć wygnaniem, na szczęście po wielu trudnościach otrzymuje wybaczenia i zamieszkuje na Olimpie.

Ale ta historia to tylko pretekst, Lewis losy Psyche stawia na drugim planie.

Książka napisana jest jako pamiętnik Oural, która jest starszą siostrą naszej dziewczyny, pojawia się też  Rediwal, druga pod względem wieku siostra z tej trójki. Ich ojciec jest brutalnym władcą małego kraju Glome, gdzie czci się boginię Ungit. Kiedy na królestwo spada seria plag, kapłani żądają ofiary z jednej z córek króla.  Okazuje się że chodzi o Psyche, ma ona zostać ofiarowana Bestii mieszkającej na Szarej Górze. Załamana po tym wydarzeniu Oural planuje wyprawę na miejsce złożenia ofiary.

Co znajduje na miejscu? 

Jedynym wsparciem dziewczyny okazuje się Lis czyli dawny nauczyciel księżniczek, a teraz doradca króla. Wiele przydarza się Oural, która w końcu zostaje królową Glome. Mimo upływu tak wielu lat historia Psyche dalej ją prześladuje, a wszystko zapisuje w swoim dzienniku, aż do śmierci.

Mimo że jest to stary mit ,opowiedziany na nowo przedstawia  wiele współczesnych problemów, skomentowanych i opisanych tak jak Lewis na nie patrzył. Stworzył on w ten sposób książkę niezwykłą, jednak zdecydowanie polecam osobom fascynującym się psychologią, teologią i mitami, oraz oczywiście  fanom Lewisa. 

TUTAJ możesz przeglądnąć fragmentu książki!
Ciri, 14 lat


Książkę do recenzji przekazało Wydawnictwo Esprit 


 

 

2 komentarze:

  1. Wydaje się być nice :D
    Ląduje na liście - "muszę przeczytać" :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Jedna z moich ulubionych książek ^^

    OdpowiedzUsuń