tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

piątek, 27 stycznia 2012

"Klejnot Medyny" - Sherry Jones - recenzja


Sherry Jones to amerykańska dziennikarka, przez wiele lat związana z „Nesweekiem". Aktualnie pracuje jako korespondentka Biura Spraw Zagranicznych w Waszyngtonie. Tematem islamu i muzułmańskich kobiet zainteresowała się po atakach na WTC w 2001 roku. "Klejnot Medyny" to jej pierwsza powieść. Obecnie przygotowywana jest jej kontynuacja.

 Aisza to po arabsku ‘życie’. Nic dziwnego, że dziewczyna o takim imieniu miała niesamowitą wolę życia. Tak samo silna była jej wiara w Allaha i miłość do Muhammada, który był jego prorokiem. Aisza w wieku sześciu lat została przeznaczona na żonę Muhammada. Po trzech latach spędzonych w pardzie, zrozpaczona, a jednocześnie nie zrezygnowana wychodzi  za mąż za proroka... 

Jak sama mówi „serce jej krwawi”, gdyż zawsze uważała, że jest przeznaczona Safounowi, przyjacielowi z dzieciństwa. Marzy o wolności, chce przebywać wśród Beduinów i walczyć z nimi na miecze. Aisza, nie może znieść myśli, że może być czyjąś własnością. To przejmujące świadectwo, pod którym mogłoby się podpisać mnóstwo dziewczyn, ma uwrażliwić ludzi, zmuszając do zatrzymania się w biegu, by dostrzec  własne szczęście. 

W świecie islamskim, zdominowanym przez mężczyzn postawa Aiszy jest symbolem heroizmu i walki o prawa kobiet. Każdy nadchodzący dzień jest dla głównej bohaterki jak pudełko czekoladek - nigdy nie wiesz, która ci się trafi. Mimo młodego wieku, Aisza jawi się jako kobieta dojrzała i w pełni świadoma swojej wartości.

Jeszcze bardziej zaskakująca jest postawa Muhammada, który nie dość, że daje swoim żonom stosunkowo dużo wolności, to jeszcze często radzi się Aiszy w sprawach politycznych. Autorka w ten sposób chciała zwrócić uwagę na sytuację arabskich kobiet, jak również zwrócić uwagę na problemy społeczne ludzi żyjących na granicy ubóstwa, u których głód jest częstym gościem. Opowieść niezwykle bogata jest w informacje o kulturze arabskiej. 

„Klejnot Medyny”  dla mnie był jednym z najbardziej intrygujących i przejmujących obrazów arabskiego świata. Szmaragdowe oczy patrzące zza hidżabu zmuszają do sięgnięcia po tę książkę. Opowieść o tolerancji, przyjaźni i braterstwie ludzi połączonych wspólną miłością do Allacha.

 
TUTAJ możesz przeczytać fragment powieści.

Gryfka, 16 lat

 Wydawnictwu Otwarte dziękuję za możliwość przeczytania tej intrygującej książki!


1 komentarz:

  1. Bardzo lubię ten typ książek, przeczytałam już kilkanaście ale tej jeszcze nie miałam okazji - będę o niej pamiętać :)

    OdpowiedzUsuń