tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

środa, 11 kwietnia 2012

"Gdzie Indziej" - Gabrielle Zevin - recenzja

Książka „Gdzie Indziej” zachwyciła wielu, przynosząc popularność amerykańskiej pisarce – Gabrielle Zevin.

Śmierć może przerażać, może fascynować, może stać się ucieczką. Niektórzy wierzą, że czeka nas Niebo, inni nastawiają się na pustkę, a jeszcze inni są ciekawi swojego kolejnego wcielenia. Autorka książki przedstawia nam wersję nieco odmienną, świeżą, oryginalną i w pewien sposób optymistyczną. 

16-letnia Liz wpada pod samochód. Tak zaczyna się jej podróż do Gdzie Indziej – miejsca, w którym kontynuujemy nasze ziemskie życie w sposób, jaki raczej nigdy nie przyszedł nam do głowy. To opowieść o zwykłej zbuntowanej nastolatce, która kłóci się z rzeczywistością, chce żyć dalej, choć z czasem docenia również życie w tej zaskakującej przestrzeni, której lokalizacja nikomu nie jest znana.

Wizja przedstawiona w tej książce zaciekawiła mnie, w pewien sposób przyciągała, każąc czytać do samego końca. Czasem jednak irytował mnie język, który jest dla mnie bardzo ważny przy odbiorze. Na przykład określenie „dziewczynka” nijak pasuje mi do prawie szesnastolatki. Sam pomysł zasługuje na uznanie, ale ja książkę oceniam neutralnie, choć ze wskazaniem na „tak”. Proponuję jednak sięgnąć po tę lekturę i wyrobić sobie własne, przez nikogo nie narzucone zdanie, każdy z nas w końcu ma inny gust czytelniczy. Z pewnością czas spędzony przy tej książce nie będzie stracony!

PumpkinPie, 16 lat
TUTAJ możesz przeczytać fragment powieści.


Wydawnictwu Initium dziękujemy za książkę!3 komentarze:

  1. Od bardzo dawna jestem zainteresowana tą książką, niestety nie miałam jak jej przeczytać. Koniecznie muszę to nadrobić!

    OdpowiedzUsuń
  2. Książkę czyta się rzeczywiście łatwo i przyjemnie, ale sama historia jakoś szczególnie mnie nie zachwyciła.

    OdpowiedzUsuń
  3. Ja będę dopiero ją czytać, ale myślę że będzie interesująca. Jak to mówią nie ocenia się książki po okładce.

    OdpowiedzUsuń