tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

wtorek, 29 maja 2012

"Siła marzeń. Tajemnice sukcesu FC Barcelona" - Albert Puig - recenzja


Życie Alberta Puigi zmieniło się 8 kwietnia 2007 roku, w meczu Alevin B (jedna z młodzieżowych drużyn FC Barcelony, której był terenerem ) z Espanyolem. Dokładnie w czwartej minucie Adriá, piłkarz Barcy, doznał kontuzji, a rywale zachowali się fair i wybili piłkę poza boisko. Jednak po powrocie do gry, podopieczni Puigi, zachowali się niesportowo i zamiast oddać piłkę przeciwnikowi, strzelili gola. Wywołało to ogromne oburzenie wśród piłkarzy i kibiców, więc trener Barcy podejmuje ważną decyzje, mającą na celu przede wszystkim nauczyć chłopców moralnych zasad futbolu. Chłopcy z Barcelony, oddają piłkę swoim przeciwnikom, i stwarzają im dogodną sytuację do gola, którą Espanyol wykorzystuje. Dla trenera było to normalne, i naturalne że tak postąpił, jednak świat odebrał to jako czyn bohaterski. Posypały się nagrody, wywiady i w końcu padła propozycja napisania książki, i  tak Albert Puig, stał się autorem książki „Siła Marzeń- tajemnice sukcesu FC Barcelona”.

Podzielona na pięć części książka, opowiada kolejno o wybranych trenerach, piłkarzach, osobach doświadczonych, rodzicach i nauczycielach, powiązanych z hiszpańskim klubem.
Pep Guardiola i jego następca, oraz przyjaciel Tito Vilanova opowiadają o swoich przeżyciach związanych z wychowywaniem i byciem wychowywanym w Barcelonie. Skupiają się nie tylko na teraźniejszości, którą sami tworzą, ale również na przeszłości, i mówią o przydatnych dla młodego piłkarza kwestiach.
W tym rozdziale udzielają się również Luis Enrique Martinez i Jose Ramon Alexanko, opowiadając o swoich piłkarskich początkach, i przeszłości, poruszając ważne tematy, między innymi roli rodziców w wychowywaniu młodych piłkarzy, ale też często spotykanych błędach trenerów.
Puyol, Xavi, Iniestsa, Messi, i Henry reprezentują piłkarski punkt widzenia, na sprawy trenerskie i wychowawcze. Oni także mówią o swoich początkach, trudnościach z zaaklimatyzowaniem się w La Mas
íi, i pomocy jakiej udzielali im rodzice i trener.
Głos doświadczenia to rozdział poświęcony osobom które wpisały się w historie Barcy, i tym które mają coś na jej temat do powiedzenia.
Rodzice których reprezentują ci  Bojana Krkića, również mówią o tym jak ważna jest rodzina w wychowywaniu piłkarza, jednak z innego punktu widzenia. Opowiadają przede wszystkim o tym jak sami radzili sobie z rozwijająca się kariera syna.
Ostatni rozdział poświęcony jest nauczycielom z La Mas
íi. Tłumaczą oni swoją role, wspominają sytuacje z którymi zetknęli się w ośrodku wychowawczym Barcelony i opowiadają o najważniejszych cechach, które początkujący piłkarz powinien posiadać już w młodości.

Cała książka poświęcona jest przede wszystkim osobom związanym z klubem. Zawiera dużo przydatnych porad, dla początkujących piłkarzy, i ich rodziców. Jest to też wiele wspomnień i szczerych słów, legend Barcelony, a także porady wychowawcze i historie, a wszystko po to, żeby każdy mógł zrozumieć czym jest FC Barcelona, i że to coś więcej niż klub. 

Polecam ją przede wszystkim fanom obecnej, i dawnej Barcelony. 
Ciri, 15 lat

Za cudowne chwile spędzone z Barceloną dziękuję Wydawnictwu Bukowy Las 

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz