tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

wtorek, 13 listopada 2012

"Fałszywa nuta" - Gordon Korman - recenzja


„Fałszywa Nuta” to już druga część serii „39 wskazówek”.

Fałszywa nuta - Gordon KormanNiewyobrażalna potęga czeka i jest prawie na wyciągnięcie ręki… Jednak droga do zdobycia jej jest trudna i usiana wieloma przeszkodami oraz pułapkami. Nigdy nie wiesz, co zrobi twoja konkurencja. Niektórzy chcą wyeliminować przeciwników, inni tylko zbijają ich z tropu. Trudne byłoby wyznaczenie faworytów wyścigu. Rodzeństwo Dann i Amy również próbują swojego szczęścia. Tym razem ich droga prowadzi śladami Mozarta…

Gordon Korman jest kanadyjskim autorem zajmującym się głównie książkami dla dzieci i młodych dorosłych. Mieszka w Nowym Jorku i ma troje dzieci. Swoją pierwszą książkę napisał w wieku 12 lat. Jak dotąd Korman wydał  już ponad 75 książek sprzedanych w ponad 7 milionach egzemplarzy.

Emocje w „Fałszywej nucie”  są przedstawione w taki sposób, aby były wplecione w akcję i dobrze odebrane przez młodego czytelnika. Daje to niezwykłą płynność w lekturze. Nie można również zaprzeczyć faktowi, iż w dialogi włączone są małe żarciki i aluzje, które nawet w najtrudniejszych sytuacjach z jakimi muszą zmierzyć się bohaterowie (a więc i my), potrafią rozładować sytuację i wywołać uśmiech na twarzy. Takie drobne elementy powodują, że sięgamy po książkę chętniej. 

Mimo, że wydarzenia zmieniają się bardzo szybko, postacie wyprzedzają siebie nawzajem, a akcja pruje jak szalona, „Fałszywa nuta” to idealna lektura po męczącym dniu. Aczkolwiek nie zawsze mądrym rozwiązaniem jest po nią sięgać: bo gdy już zaczniemy czytać, nie jesteśmy wstanie się oderwać.

Biorąc do rąk „Fałszywą nutę” zdziwił mnie inny autor niż w przypadku pierwszej części cyklu- Gordon Korman, zamiast Ricka Riordana. Nigdy wcześniej nie zetknęłam się z utworami Kormana, ale mogę z pewnością powiedzieć, że kolejna część serii niczym nie ustępuje wcześniejszej.  Również jest pełna zwrotów akcji i emocji. Czytając nie mogłam się odpędzić od wrażenia, które towarzyszy przy czytaniu każdej dobrej książki, że sama biorę udział w przedstawianych wydarzeniach i jestem jednym z jej głównych bohaterów. 

Polecam
Asia, 15 lat

Wydawnictwu Initium dziękuję za rewelacyjną powieść.

2 komentarze:

  1. Bardzo chcę przeczytać, ale na razie nie natrafiłam na żaden egzemplarz ;(

    OdpowiedzUsuń