tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

piątek, 4 stycznia 2013

"Lewiatan" - Boris Akunin - recenzja

Lewiatan - Boris Akunin

W czasie Świąt Bożego Narodzenia zapoznałam się z niesamowitą lekturą autorstwa Borisa Akunina, pt. „Lewiatan”. 


Boris Akunin
urodził się w Gruzji, ale obecnie mieszka i pracuje w Moskwie. Jest znanym rosyjskim pisarzem, wielokrotnie nagradzanym, autorem powieści takich jak „Azazel” czy też „Gambit turecki”.

Akcja tej niezwykłej powieści sensacyjnej dzieje się z XIX wieku na statku o nazwie „Lewiatan”. Francuski komisarz Gauche podejrzewa, że to tutaj ukrywa się morderca 10 osób, które zginęły w bogatej dzielnicy Paryża. Ofiarami są lord Littleby oraz służba. Bogaty arystokrata był znanym kolekcjonerem i badaczem Wschodu, szczególnie interesowały go skarby Indii. W swoich zbiorach posiadał wiele drogocennych przedmiotów. Łupem mordercy padły posążek Śiwy oraz hinduska chusta.  


Komisarz Gauche wytypował kilka osób, które według niego mogły być potencjalnymi mordercami. Są to zarówno kobiety jak i mężczyźni, osoby w różnym wieku, o  odmiennych zawodach i zainteresowaniach. Wszystkie te osoby spożywały posiłki na statku przy jednym stole i wówczas policjant miał możliwość poznania ich i wskazania podejrzanego.


W jaki sposób detektyw przeprowadzi śledztwo? 
Czy uda mu się złapać mordercę i ustalić motyw zbrodni? 

Należy pamiętać, że w XIX wieku nie znano badań genetycznych, nie badano odcisków palców. Podejrzanym można było zostać, chociażby dlatego, że nie było się zbyt ładnym czy też  miało się inny kolor skóry.


Ciekawą konstrukcją powieści jest wplatanie przemyśleń poszczególnych biesiadników na temat potencjalnego mordercy. Każdy każdego podejrzewa i starają się wspólnie ustalić kto jest zabójcą. 


Serdecznie polecam zapoznanie się z książką. Jest to kryminał zupełnie inny, niż współczesne thrillery, ale nie mniej przez to interesujący.
Serdecznie polecam
Tilia, 15 lat


Za ciekawą lekturę dziękuję Wydawnictwu Świat Książki.
            

1 komentarz:

  1. Czas się zabrać za Akunina... Na półce czeka "Gambit turecki".

    OdpowiedzUsuń