tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

poniedziałek, 24 czerwca 2013

"Prezenterki" - Aleksandra Szarłat - recenzja

Prezenterki tele PRL Edyta Wojtczak, Krystyna Loska, Bożena Walter, Bogumiła Wander, Katarzyna Dowbor
Książka „Prezenterki tele PRL” napisana przez Aleksandrę Szarłat to zapis rozmów z najbardziej rozpoznawanymi kobietami peerelowskiej telewizji - Edytą Wojtczak, Krystyną Loską, Bożeną Walter, Bogumiłą Wander i wreszcie najmłodszą Katarzyną Dowbor. Każdej ze spikerek zostały zadane pytania o relacje panujące między ludźmi w telewizyjnej branży „za ich czasów”, a także o… wpadki, które przydarzyły im się podczas długich lat pracy.


Tom podzielony jest na rozdziały, w których autorka przedstawia i prowadzi rozmowy z kolejnymi postaciami. Pierwszych kilka części poświęconych jest jednak historii telewizji w Polsce, bo kto z nas właściwie wie, od czego to wszystko się zaczęło? Przecież pierwotnie telewizja była tylko eksperymentem, a kobiety które odchodziły z radia (wtedy głównego medium) do pracy w niej, były pouczane przez starszych od siebie kolegów, znajomych, profesorów- „To się nie przyjmie, nie zawracaj sobie tym głowy!”. A jednak… Przyjęło się i dziś bez kolorowego ekranu nie wyobrażamy sobie życia.

Według mnie, najciekawszymi częściami książki są opowieści o początkach telewizji i o ludziach bezpośrednio z nią związanych, podobała mi się także rozmowa przeprowadzona z Edytą Wojtczak, choć jak się okazuje, był to wywiad nieautoryzowany… Sympatycznymi osobami wydają mi się być także pozostałe spikerki- uważam, że dzięki ich opowieściom naprawdę można poczuć klimat „telewizji tamtych czasów”. 


Ania , 16 lat

Za ciekawą pozycję dziękuję Wydawnictwu Świat Książki. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz