tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

wtorek, 25 marca 2014

"Matematyka i już" - Richard Elwes - recenzja

Matematyka i jużMatematyka większości z nas, uczniów, kojarzy się ze skomplikowanymi działaniami, abstrakcyjnymi pojęciami i cóż, czasami  po prostu z czarną magią i nudą. Natomiast kiedy ktoś wspomni o „książce do matematyki” wracamy myślami do tych niekończących się wieczorów, które spędziliśmy nie nad „fajną” powieścią, ale przygotowując się godzinami do sprawdzianu.

Dlatego lekturę książki autorstwa Richarda Elwesa „Matematyka i już” początkowo przyjęłam z dość dużą dozą sceptycyzmu.

Co ciekawego może być w książce o… liczbach? Cóż, muszę teraz przyznać się do błędu i z czystym sumieniem zachęcić Was do zapoznania się z tą  pozycją. Bo, jak się okazuje, matematyka to nie tylko liczby, ale, jak próbuje udowodnić autor, wszystko co nas otacza. Richard Elwis podjął próbę przekonania swoich czytelników, że matematyka może być interesująca.  Zaprezentował swoim czytelnikom 35 (najczęściej dość dziwnych i oryginalnych) jej zastosowań.

Jego książka to nie tylko wzory matematyczne. To także mnóstwo historyjek, anegdot, zagadek i zabawnych paradoksów. Chociaż nazwa lektury jest dość jednoznaczna, łączy ona zagadnienia wielu dziedzin nauki, np. fizyki (ruch planet i Słońca, fale i dźwięk), biologii (opowieści o DNA), a nawet historii (słynni matematycy, anegdoty o powstawaniu twierdzeń). Z całą pewnością każdy znajdzie tu temat, który go zainteresuje!

Jak uczą się maszyny?
Co wspólnego ma choinka z syfilis?
Jak ułożyć idealny plan lekcji?

Jeśli chcesz znać odpowiedzi na te i wiele innych, nieoczekiwanych pytań (i jeszcze bardziej zaskakujących odpowiedzi) sięgnij po „Matematykę i już” Richarda Elwisa! Jest to książka ambitna, ale przy tym napisana prostym językiem – w sam raz dla kogoś, kto chciałaby raz na jakiś czas zamienić lekką, rozrywkową powieść na odrobinę poważniejszą lekturę albo po prostu spróbować czegoś nowego – warto! Jak obiecuje autor, odkryje ona przed nami „matematyczne tajemnice świata”. 

Serdecznie polecam!


Pauline Veronique, 17 lat


Książkę do recenzji przysłało nam Wydawnictwo Carta Blanca. 

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza