tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

środa, 18 czerwca 2014

„Niewidoczne dla oczu. Przejmujące świadectwo o miłości ukrytej" - Sophie Lutz - recenzja

Sophie Lutz jest francuską autorką takich książek jak: „Filipina, siła kruchego życia” oraz „Niewidoczne dla oczu. Przejmujące świadectwo o miłości ukrytej”. Z tą drugą pozycją miałam okazję ostatnio się zapoznać. Książka ukazała się w 2014 roku nakładem Wydawnictwa ŚwiętegoWojciecha.

Niewidoczne dla oczu. Przejmujące świadectwo o miłości ukrytej - Sophie Chevillard LutzSophie Lutz jest matką czwórki dzieci, w tym głęboko upośledzonej fizycznie oraz umysłowo Philippe. Jej córka nie porusza się, nie mówi, nie widzi i nie ma z nią żadnego kontaktu, poza pojedynczymi dźwiękami jakie wydaje, czasami minami czy ruchami. Dziewczynka cały czas jest uzależniona od innych i nic nie może zrobić samodzielnie bez pomocy. Autorka w swojej książce opisuje codzienne zmagania oraz trudności, związane z opieką nad Philippe i wychowaniem pozostałych dzieci. Kobieta opowiada o swojej rodzinie, opisuje wydarzenia i epizody, które wywarły na nią wpływ lub zapadły w jej pamięć. Przedstawia chorobę córki nie jako karę czy niezasłużone cierpienie lecz wręcz przeciwnie jest to dla niej dar, za który dziękuje. Ogromna miłość do Philippe pozwala zbliżyć się jej do Boga oraz lepiej poznać i zrozumieć innych ludzi. Cała rodzina cieszy się z drobnych gestów jakie wykonuje dziewczynka, np. z jej uśmiechu gdy dostanie nową zabawkę czy choćby najmniejszej reakcji na głos kogoś bliskiego.

Sophie Lutz napisała ten utwór w taki sposób, że można poczuć nadzieję, miłość oraz głęboką wiarę i zaufanie do Boga. Oczywiście autorka przeżywała trudności i kryzys wiary, który jednak dał jej dodatkową siłę do walki z codziennością. Książka nie jest przygnębiająca, jak często bywa w literaturze tego typu, autorka nie użala się nad sobą lecz każdego dnia wstaje i walczy o lepsze jurto dla swoich dzieci.

Uważam że jest to książka dla wszystkich, którzy chcą lepiej zrozumieć życie u boku osoby niepełnosprawnej oraz przekonać się jaką - wbrew opinii wielu ludzi - radość może dawać takie doświadczenie.


Tilia, 17 lat

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Świętego Wojciecha.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz