tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

piątek, 27 października 2017

"Lunatycy" - Håkan Eriksson - recenzja

Okładka książki Lunatycy„Lunatycy” których autorem jest Håkan Eriksson zagościli niedawno na mojej półce.
 
Eriksson – były dziennikarz z wieloletnim doświadczeniem, pracuje obecnie jako ekspert do spraw gospodarczo-politycznych. „Lunatycy” są pierwszą częścią planowanej serii.

Muszę przyznać że podchodziłam do tej prawie 400-stronnicowej lektury z mieszanymi uczuciami, gdyż szwedzkie kryminały – ostatnio tak wielce popularne – nie zostały przeze mnie wcześniej tknięte. Mimo tego przewracałam ostatnie strony nie zawiedziona lekturą.

Akcja ma miejsce w Szwecji w dniu dzisiejszym. Widzimy tu walkę między terrorystami a policją i rządem, którzy robią co tylko mogą by chronić społeczeństwo przed atakami przemocy.Autor opowiada nam historię z punktu widzenia wielu postaci. Anette Jansson – komisarz w wydziale szwedzkiej Policji Bezpieczeństwa Säpo. Jamala – młodego chłopaka zgłębiającego nową religię, gdyż ma dość bycia wypychanym poza nawias społeczeństwa. Mohammeda – doświadczonego bojownika, który przybywa do Szwecji by tam utworzyć komórkę. Oraz wielu innych. Postacie wydają się iście żywe, a każda z nich podąża za swoimi ideałami które uważa za słuszne.

Co kilka stron autor zmienia punkt widzenia z bohatera do bohatera, co utrudnia oderwanie się od kart książki. Thriller trzyma nas w napięciu, choć historia nie postępuje tak szybko jak w niektórych filmach akcji. Autor poruszył w tej książce naglący problem dzisiejszego świata z falą islamistów i uważam że jest to wspaniała lektura dla tych, którzy chcą choć trochę lepiej zapoznać się z problemem.

Sylf, 16 lat

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Edipresse Książki. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz