tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

poniedziałek, 13 listopada 2017

,,Mirror, Mirror’’ – Cara Delevingne – recenzja

Okładka książki Mirror, MirrorKiedy patrzymy na okładkę książki ,,Mirror, Mirror’’ pierwszym, co rzuca się nam w oczy, jest nazwisko autorki wysmarowane, grubymi, ogromnymi, czarnymi literami w samym centrum okładki – Cara Delevingne. Już samo to jest dosyć wymowne. Jedna z najbardziej rozpoznawalnych osób swojego pokolenia w show-biznesie postanawia napisać książkę. Aktorka, modelka, a teraz jeszcze autorka. 

Czy ,,Mirror, Mirror’’ było udanym debiutem literackim? 
Czy raczej jest to tylko kolejna lektura z gatunku tych, wypromowanych nazwiskiem, powstałych z zachcianki, napisanych dla pieniędzy i pozbawionych większego sensu?

Tytułowy ,,Mirror, Mirror’’ to nazwa zespołu czwórki przyjaciół. Są zupełnie różni. Jak to młodzi ludzie mają swoje dramaty, większe lub mniejsze. Więcej ich łączy, niż dzieli, ale są dla siebie oparciem i zawsze mogą na siebie liczyć. W szeregach ,,Mirror, Mirror’’ nikt nikogo nie ocenia, nie trzeba zakładać masek, można odpocząć od problemów codzienności i być po prostu sobą. Przyjaciele - Red, Rose, Leo i… jeszcze do niedawna Naomi. Coś poszło nie tak. Dziewczyna pewnego dnia zostaje wyłowiona z Tamizy. Jest w śpiączce i walczy o życie. Policja jest przekonana, że była to próba samobójcza. Przyjaciele są jednak innego zdania. Są pewni, że Naomi nie zrobiłaby czegoś takiego. Postanawiają rozpocząć prywatne śledztwo na własną rękę i dowiedzieć się jak doszło do tej całej sytuacji. Każde z nich przeżywa ten dramat nieco inaczej. Do tego dochodzą ich własne problemy, które nie dają im spokoju. Wszystko się wali, a dla nieprzytomnej Naomi czas odgrywa kluczową rolę.

Książka została określona jako thriller, ale moim zdanie to nieco przekoloryzowane. Wątek kryminalny – tak. Zdecydowanie wciąga już od pierwszych stron. Bohaterowie są niesamowicie autentyczni. Każda postać jest indywidualna, niezwykła i zaciekawia czytelnika swoją historią. Autorka genialnie wykreowała nastoletnich bohaterów. Nie ma w nich grama sztuczności. Ich język, poglądy, przemyślenia, wewnętrzne rozterki, to wszystko sprawia, że są oni niezwykle wyraziści. Myślę, że właśnie to jest największym atutem tej książki. Akcja rozwija się szybko, przy lekturze zdecydowanie nie można się nudzić. ,,Mirror, Mirror’’ jest powieścią skierowaną dla młodzieży, o młodzieży. Jest ona naładowana rozmaitymi problemami bohaterów i czasem jest po prostu przytłaczająca. Lektura skłania do wielu refleksji i rozmyślań. Samo zakończenie jest dosyć przewidywalne, na czym nieco cierpi cały wątek kryminalny. Całość ubogaca ciekawa oprawa graficzna. Ilustracje w środku książki idealnie wpasowują się w cały klimat powieści.

Jestem naprawdę zaskoczona. Nie oczekiwałam czegoś wybitnego i może też dlatego się nie zawiodłam. Jednak muszę napisać, że ,,Mirror, Mirror’’ to naprawdę świetny debiut. Nigdy nie spodziewałam się, że mogę tak pozytywnie odebrać książkę kogoś, kogo nazwisko na okładce jest większe od samego tytułu. Zdecydowanie polecam tę książkę młodzieży. Innych również zachęcam do jej przeczytania, ale myślę, że najbardziej przypadnie do gustu właśnie nastolatkom. ,,Mirror, Mirror’’ to pozycja zdecydowanie warta uwagi.


Oliwka, 15 lat

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Jaguar. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz