tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

poniedziałek, 17 października 2011

Chłód od raju - Jana Frey - recenzja


Jana Frey to autorka wielu wspaniałych książek dla dzieci i młodzieży. Jej utwory poruszają poważne problemy nastolatek takie jak: ciężkie choroby, uzależnienia, ucieczki z domu czy wczesne macierzyństwo. Jedną z jej najlepszych książek, według mnie, jest „Chłód od raju”.


Opowiada o życiu 15-letniej Hannah i jej ojcu. Gdy dziewczyna miała 4 lata, autobus linii 4 potrącił śmiertelnie jej matkę. Po długiej żałobie ojciec dziewczynki układa sobie życie z Roswithą. Jest ona świadkiem Jehowy. Od tego czasu życie Hannah legnie w gruzach. Mimo, że normalnie uczęszcza do szkoły, to jej życie nie jest już takie proste. Jej macocha karze ją za każde, nawet najmniejsze przewinienie, często ucieka się też do przemocy fizycznej i psychicznej. Kiedy Hannah zakochuje się w Paulu, razem z nim walczy o prawo do samodzielnych wyborów i wolności, takiej  jaką, mają jej rówieśnicy. Czy im się uda? Czy dziewczynie uda się pokonać demony przeszłości?  Aby się o tym przekonać, musicie sami sięgnąć po powieść "Chłód od raju"


Osobiście polecam tę książkę nastolatkom, którzy mogą w niej odnaleźć cząstkę siebie.  Historia Hannah, która jest zmuszona do wiary w Jehowę. zmusza nas nie tylko do współczucia ale także do refleksji nad własnym życiem i docenieniem tego co się ma. Dziewczyna, już przecież prawie dorosła, nie raz została ośmieszona i zbita przez macochę, babcię, lub dziadka. Jej życie jest ciężkie, ale w końcu los się do niej uśmiecha. 

Tematyka tej książki jest rzadko poruszana i wiele osób nie wie, jak żyją ortodoksyjni świadkowie Jehowy. Autorka pokazuje także jak niebezpieczny może być fanatyzm religijny!

Grazie, lat 15 

2 komentarze:

  1. Cóż, w każdej religii zdarzają się dziwne przypadki. Sam mam znajomą ze studiów Świadka Jehowy i jest osobą bardzo pozytywną i ciekawą. Ma świetnych, zabawnych rodziców i z tego co wiem jest szczęśliwa.

    OdpowiedzUsuń