tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

wtorek, 6 grudnia 2011

"Musisz to komus powiedzieć" - Barbara Ciwoniuk - recenzja

Główną bohaterką książki Barbary Ciwoniuk  „Musisz to komuś powiedzieć"  jest piętnastoletnia  Milena.

Książka rozpoczyna się zakończeniem roku szkolnego głównej bohaterki. Milena odbiera świadectwo z wyróżnieniem, dowiadujemy się, że była prymuską, i co roku osiągała coraz wyższe stopnie.  Potem udaje się z koleżankami do pobliskiej restauracji gdzie śledzi poczynania Pawła, w którym jest zakochana. Niestety chłopak nie odwzajemnia jej uczucia.
Milena prawie  całe wakacje  spędza w swoim rodzinnym mieście Suwałkach, gdzie pojawia się Łukasz, syn przyjaciółki matki. Razem wyjeżdżają do Magdalenowa, miejscowości gdzie mieszkają dziadkowie Kamy, najlepszej przyjaciółki Mileny, a następne na warsztaty poświęcone Marii Konopnickiej .  W Magdalenowie  dziewczyna widzi bardzo złe rzeczy –  wulgarne zachowanie kolegów, którego się nie spodziewała,  alkohol, narkotyki - przez które jej koleżanka Monika ląduje w szpitalu. Gdyby nie Milena i dojrzałą postawa Łukasza, to nie wiadomo jak by się to wszystko skończyło dla Moniki. Na   szczęście nasza bohaterka jest na tyle mądra, że nie ma zamiaru próbować tych wymysłów XXI w., ponadto ostrzega swoją przyjaciółkę, która zagubiona w  świecie, co chwile znajduje sobie nowe obiekty zainteresowań.

Autorka  pokazuje, że życie nastolatka nie jest łatwe, jest pełne niebezpieczeństw i trudnych wyborów, z którymi nie zawsze możemy sobie poradzić. W powieści poruszone jest kilka ważnych tematów : przyjaźń, miłość, zauroczenia młodych ludzi, zagrożenie wywołane narkotykami, czy wreszcie problem tożsamości seksualnej i tolerancji, która  w dzisiejszym świecie jest bardzo trudna.

Bohaterowie książki zastanawiają się nad twórczości Marii Konopnickiej i nad jej życiem prywatnym. Szczególnie interesuje ich  to, jaką  byłą pisarką, matką i czy łączyły ją stosunki intymne z kobietami.

Uważam, że nie powinno się poruszać takich problemów sławnych ludzi  w  książkach dla dzieci i młodzieży. Trochę mi to przeszkadzało, bo czy orientacja seksualna Konopnickiej ma mieć jakieś znaczenie, ma nas zachęcić do poznania lepiej jej twórczości?

Książka napisana jest w bardzo prosty sposób, czyta się ją szybko. Sądzę, że jest  przeznaczona  dla każdego rodzaju czytelnika, ponieważ nie tylko dzieci i młodzież mają problemy z akceptowaniem drugiej osoby, ale także starsi.
Osobiście jestem zawiedziona zakończeniem, ponieważ miałam nadzieję, że ... no nie, nie mogę nic więcej napisać, żeby nie odebrać Wam przyjemności  czekania na koniec  przygód i uczuciowych rozterek Mileny. Poza tym powieść bardzo mi się podobała  i szczerze wszystkim polecam .

Lily, 16 lat

Książkę mogłam przeczytać dzięki Wydawnictwu Literatura 

3 komentarze:

 1. Miała śnadzieje że Łukasz będzie z Mileną? :D
  Ja też ;p

  OdpowiedzUsuń
 2. Tak, nie powinno się poruszać problemów sławnych ludzi. Tylko cała książka mówi o tym, że nie powinno się ich poruszać.
  Co do książki, to BARDZO mi się spodobał ( w ogóle uwielbiam Barbarę Ciwoniuk )

  OdpowiedzUsuń
 3. Książka na prawdę fajna warto przeczytać:D Polecam

  OdpowiedzUsuń