tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

poniedziałek, 19 grudnia 2011

"Złamane serca" - Pamela Wells - recenzja

„Złamane serca” to debiutancka powieść amerykańskiej pisarki Pameli Wells. Za oceanem książka doczekała się sporego uznania (do tej pory wydano trzy tomy).

Czasami przychodzi czas, kiedy jesteśmy zmęczeni czytaniem poważnych, z "górnej półki" książek (np. lektur). Z własnego doświadczenia wiem, że nie należy wtedy rezygnować z czytania, ale sięgnąć po tzw. lekką książkę, a za taką bez wątpienia można uznać „Złamane serca”.

Jest to szalenie interesująca powieść zaliczana do literatury młodzieżowej. Pisana prostym językiem, opowiada historię czterech przyjaciółek: Raven, Alexii, Kelly i Sydney. Dziewczyny tworzą jedyną w swoim rodzaju zamkniętą grupę. Trzy z nich mają chłopaków ( z wyjątkiem Alexii). Pech chciał, że w jednym dniu wszystkie zostają singielkami…
W chwili rozpaczy i desperacji układają dwudziestopięciopunktowy „Kodeks zerwań”. Po początkowych objawach depresji, dziewczyny zauważają plusy sytuacji, w jakiej przymusowo się znalazły. Ich przyjaźń połączyły mocniejsze więzi, zaczęły się częściej spotykać… lecz nic nie jest w stanie zastąpić im kontaktu z chłopakami. Alexia twierdzi, że jej przyjaciółki są uzależnione od randkowania.

Wbrew pozorom pod otoczką banalnej książeczki dla nastolatek istnieje też drugie dno. Ważny w całej  tej historii jest stosunek rodziców do swoich pociech, którzy często zapracowani, zapominają o  dzieciach. Autorka bardzo jasno daje do zrozumienia, jak ważną rolę w życiu każdego dziecka pełnią rodzice. Mimo iż nastolatkom trudno się rozmawia o swoich uczuciach z rodzicielami, to widać jak bardzo ich potrzebują!

„Złamane serca” są też rewelacyjną odskocznią od tych książek, w których pełno fikcyjnego szczęścia, nadprzyrodzonych zjawisk i miłosnych uniesień, gdzie obiektem westchnień są np. wampiry. Tutaj każda nastolatka może utożsamić się z którąś z bohaterek, ponieważ każda z nich ma odmienny charakter pomysł na życie.

Będę wredna, ale więcej informacji nie zdradzę, ale wierzcie mi, że w tej powieści wiele się dzieje i trudno się od niej oderwać, śledząc różne perypetie głównych postaci!

Idealna lektura na jesienną pluchę lub zimową chandrę. 
 Gryfka, 16 lat

Za możliwość przeczytania tek książki dziękuję Wydawnictwu Wilga

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz