tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

poniedziałek, 23 stycznia 2012

"Puszka" - Barbara Kosmowska - recenzja

Autorką książki pt. "Puszka" jest Barbara Kosmowska, która napisała już wiele wspaniałych książek dla młodzieży.

Tytułowa Puszka to 17-letnia zwyczajna dziewczyna, która wychowuje się bez ojca. Zostawił ją i jej mamę, kiedy była jeszcze bardzo mała. A gdy miała 7 lat zginął  w wypadku samochodowym.
Dziewczyna musi na cały rok opuścić swój dom i przyjaciół,  żeby jej mama mogła w ramach studiów wyjechać do Japonii. Nastolatka z niechęcią przyjmuje to do wiadomości, ale nic nie może zrobić. Zostawia swoje dotychczasowe przyjaciółki, które jak się okazuje nie szczególnie przejmują się tym, co będzie się z nią działo. 
Puszka jedzie do babci mieszkającej w Słupsku,  której w ogóle nie zna, ponieważ to matka jej taty. Jednak okazuje się, że obie mają wiele wspólnego i świetnie się dogadują. W nowej szkole Puszka poznaje Aśkę, która ma problemy z rodzicami i używa bardzo wulgarnego języka, ale jest bardzo mądra i pomaga jej w nauce. Ale to, że nasza bohaterka jest teraz daleko od domu, nie oznacza, że nie wie co tam się dzieje. 
Jej przyjaciółka Wiki (jak się okazuje jedyna prawdziwa ) informuje ją, że chłopak jej byłej najlepszej przyjaciółki, Michał uległ wypadkowi w czasie szybkiej jazdy motorem. I  teraz leży cały połamany w szpitalu. Puszka jest tym bardzo przejęta, bardziej niż dziewczyna Michała, z którą rozstał się po wypadku, ponieważ to ona go prowokowała do szalonych popisów. 
Nasza siedemnastolatka, zaczyna pisać do Michała pod pseudonimem, ponieważ boi się jego reakcji.Tak mijają dni i tygodnie Puszka chodzi do szkoły, przyjaźni się z Aśką, po lekcjach odwiedza swoją małą chorą sąsiadkę w szpitalu i oczywiście koresponduje z Michałem. Ale czuje się coraz gorzej oszukując go  i postanawia powiedzieć mu z kim przez ten cały czas rozmawiał. Liczy na jego zrozumienie, jednak chłopak nie ma już zaufania do dziewczyn i postanawia zerwać z nią kontakt. Puszka nie chce tak łatwo się poddać przyznając tym samym, że zależy jaj na Michale i postanawia do niego jechać.
Czy uda jej się na nowo zdobyć zaufanie chłopaka?

Na to pytanie odpowiedz znajdziecie w tej książce. Jest bardzo ciekawa, wciągająca i prosta, szybko się ją czyta. Pokazuje jak trudno jest dorastać i wychowywać się bez osób, które się kocha. To świetna lektura na długie, nudne wieczory. Polecam z całego serca!
Carmen, 14 lat

Za książkę dziękujemy Wydawnictwu Literatura!


1 komentarz:

  1. Fajnie się ją czytało.Tak mnie wciągneła, że przeczytałam ją w ok.3 godz.:)

    OdpowiedzUsuń