tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

piątek, 9 marca 2012

"Czytelniczka znakomita" - Alan Bennett - recenzja


Autorem książki ,,Czytelniczka Znakomita’’ jest Alan Bennett, znany brytyjski dramaturg i scenarzysta (jest m.in. autorem scenariusza do filmu ,,Szaleństwo króla Jerzego”). Jest homoseksualistą i nie pomija tego tematu w swojej powieści.

Książka opowiada o nagłym zafascynowaniu angielskiej królowej literaturą. Monarchini zaczyna zaniedbywać swoje obowiązki, całkowicie pogrążając się w lekturach. Wszystkiemu towarzyszy niechęć dworu do pasji władczyni, spiski i kombinacje: ministrów, dam dworu i paziów. Zabawne sytuacje związane z nagłą spontanicznością  Jej Wysokości przyprawiają o ból głowy wszystkich dworzan. W końcu już wszyscy widzą jej dziwne zachowanie i  skrzętnie robione notatki. Szale przeważa decyzja królowej o napisaniu książki. Wszystko kończy się w zaskakujący i dwuznaczny sposób.   

"Czytelniczka znakomita" nie nakłania do rozważań nad sensem życia.  Mówi jednak o tym jak ludzie po wielu latach, przez jednego człowieka i przypadek mogą zmienić nastawienie do otaczającego świata. Napisana płynnym i prostym językiem jest miła w czytaniu, ale dla tak młodego czytelnika jak ja, niezbyt wciągająca. 

Interesującym wątkiem jest tu relacja królowej z jej asystentem i gejem, co nabiera dla nas drugiego dna po poznaniu orientacji seksualnej autora. 

Moim zdaniem ta książka idealnie nadaje się dla osób, które lubią czytać dla odprężenia i odpoczynku,  nie pochłonie ona raczej miłośników fantastki i akcji (takich jak ja)! Myślę jednak, że  urzeknie niejedną osobę swoim zakamuflowanym, lecz ciętym dowcipem.
POLECAM!
Kataleja, 13 lat

TUTAJ możesz wysłuchać fragmentu powieści. 

Książkę przeczytałam dzięki uprzejmości Wydawnictwa Media Rodzina!Brak komentarzy:

Prześlij komentarz