tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

czwartek, 29 marca 2012

"Virginia Woolf" - Beatrice Masini - recenzja

Niech nikogo nie zmyli dziecięcy wygląd okładki. Wbrew pozorom ta niespełna stu stronicowa biografia, to nie bajeczka dla małych dzieci. 

Beatrice Masini nie jest pierwszą, która zadała sobie trud napisania biografii Virginii Woolf. Jednak pod wieloma względami, nie jest to tylko schematyczna próba przybliżenia czytelnikom osoby wielkiej pisarki, jaką bez wątpienia była Virginia Woolf. Nasza bohaterka to angielska pisarka i feministka, uważana za jedną z czołowych postaci literatury modernistycznej XX wieku. Jej barwne życie było inspiracją dla wielu artystów. 

Już jako dziecko wiedziała, że chce zostać wielką pisarką. Virginia i jej siostra (która chciała zostać wielką malarką) planowały w dorosłym życiu zamieszkać razem i oddać się tylko sztuce. Dla większości ludzi to tylko kaprys, lecz Masini już we wstępie podkreśla jak niezwykłym dzieckiem była Virginia. 

Powieść podzielona jest na kilka epizodów, które poczynając od 1895, rok po roku opisują bogate życie Virginii. Idylliczne czasy dzieciństwa, są tylko prologiem do cierpienia, jakie spotka bohaterkę w dorosłości. Małżeństwo z przymusu, ciągła bieganina i przebywanie w „sztywnym” towarzystwie, są dla pisarki przeciwieństwem tego czego oczekiwała od życia …

Godna uwagi jest forma w jakiej ukazała się biografia. Duże litery, w środku obrazki, okładka stylizowana na dziecięcą… Wszystko to zostało celowo zaplanowane. Ma podkreślić stosunek pani Woolf do dzieci i scharakteryzować jej ciekawą osobowość. Powoduje  to, że książka wybija się z tłumu bezbarwnych książek. Wszyscy, którzy po nią sięgną będą zadowoleni.

Polecam każdemu, dlatego, że to nie wiek decyduje, czy odczytamy prawdziwie przesłanie, lecz nasza dojrzałość emocjonalna. Myślę, że przypadnie ona do gustu szczególnie młodym ludziom, którzy swoją przyszłość wiążą z pisarstwem oraz ich rodzicom. W książce można znaleźć wiele wskazówek, w jaki sposób należy postrzegać świat. Nie warto oglądać się za siebie, ale uważnie obserwować otaczający nas świat. Czas dorastania to tylko krótki okres, lecz to właśnie wtedy kształtują się nasze charaktery. Virginia Woolf wielokrotnie podkreśla rolę rodzica w życiu każdego dziecka.

Szczerze polecam,
 Gryfka, 16 lat

Za tę piękną książkę dziękuje Wydawnictwu Zielona Sowa 

 

1 komentarz:

  1. kolejna książka na mojej liście do przeczytania :-)

    OdpowiedzUsuń