tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

piątek, 30 marca 2012

"Dni ciemności" - Rainer M. Schröder - recenzja


Rainer M. Schröder to jeden z najbardziej znanych niemieckich autorów powieści przygodowych i historycznych dla każdego czytelnika. W Polsce zadebiutował znakomitą książką pt. „Świadectwo Judasza”.  Za swoją twórczość był wielokrotnie nagradzany.  Powieści tego autora wydaje w Polsce Wydawnictwo Telbit.

„Dni Ciemności” to książka historyczno - przygodowa z nutką horroru w tle. Opowiada ona historię wiekowego klasztoru w Himmerod, która rozpoczyna się w momencie, gdy do klasztoru przyjeżdża badacz, który jest redaktorem gazety. Ów redaktor został zaproszony do klasztoru przez Przeora - Martinusa, który nadał mu imię Thomasius, aby pod jego opieką rozpoczął prace badawcze. Podczas rozmów z Przeorem, Thomasius dowiaduje się o przedziwnych rzeczach, które miały miejsce w ostatnim czasie na terenie klasztoru Himmerod. Brat Paulinus popełnił makabryczne samobójstwo, odcinając sobie język, a następnie rzucając się z chóru. Inny z kolei mnich, od dłuższego czasu całymi dniami modli się w kaplicy, prawie nie śpiąc i nic nie jedząc. Ale to jeszcze nie koniec  dziwnych sytuacji, otóż z figury św. Leona, w jakiś tajemniczy sposób znika drewniany gołąb, a w zamian na ołtarzu pojawia się zabity ptak cały we krwi. 

Wszyscy mnisi twierdzą, że to „ zjawa”, bądź „ Łowca Dusz”, ale czy to prawda? Co jeszcze zdarzy się w klasztorze? Co odkryje nasz brat Thomasius? Ile zakonników popełni jeszcze samobójstwo, bądź zginie w niewyjaśnionych okolicznościach? 

Gdy pożyczyłam tę książkę trochę się obawiałam, że może być nudna, jak można sądzić po mało oryginalnym tytule. Lecz lektura ta wciąga od samego początku, aż do wyglądanego z niecierpliwością końca , podobnie jak moje ulubione powieści: Harry Potter lub Zmierzch! 

Według mnie książka adresowana jest głównie do młodzieży, ale również dorosły czytelnik nią nie pogardzi, co potwierdzić może też moja mama, która była nią zachwycona .
Polecam
Klaudii, 13 lat


Zbrodni w Bibliotece dziękuję za możliwość przeczytania tej książki!
1 komentarz: