tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

poniedziałek, 16 kwietnia 2012

„Świt Zmierzchu” - Anne Bishop - recenzja


Anne Bishop, autorka serii „Czarne Kamienie”, powraca do nas ze „Świtem Zmierzchu”, który kończy naszą przygodę z tym magicznym światem.

Jak „Serce Kaeleer” tak i „Świt Zmierzchu” jest zbiorem opowiadań, które pozwalają nam uzupełnić wiedzę, co do losów bohaterów. 
Pierwsze z opowiadań, „Świąteczne Prezenty” opowiada o przygotowaniach członków rodziny SaDiablo do święta Winsolu. Dość sporo powodów do śmiechu dostarcza zachowanie synka Lucivara o imieniu Daemonar. 
Kolejna historia, „Odcienie Honoru”, przedstawia losy Surreal i Rainiera po wydarzeniach w Domu Strachów oraz konflikt wśród Eyrieńczyków. „Rodzina” to finał romansu Saetana i Sylvii. 
„Córka Wielkiego Lorda” jest pożegnaniem ze światem Krwawych, zamyka wiele niedopowiedzianych wątków. 

Ze wszystkich opowiadań do gustu przypadły mi najbardziej drugie oraz ostatnie. „Odcienie Honoru”, ponieważ nawiązują do tradycyjnych dla Bishop konfliktów między Krwawymi oraz kultury Eyrieńskiej. 
„Córka Wielkiego Lorda”, która ukazuje losy Daemona po śmierci Jaenelle oraz odejściu Wielkiego Lorda Piekła, swym nastrojem pozwala najlepiej wczuć się w panujący wśród postaci smutek, a później i radość, przypominając, że po tragicznych wydarzeniach zawsze następuje poprawa losu. Opowiadanie to jest wspaniałym pożegnaniem, z tak drogim dla wiernych czytelników, światem. 

Książkę czyta się przyjemnie, jednak widać, że skierowana jest do starszych czytelników. Pomimo zrozumiałego języka nie dałabym jej na przykład trzynastoletniej osobie. Dlaczego? Bo po wielokroć, jak to w książkach pani Bishop, pojawiają się sceny okrutnej przemocy i wulgaryzmy. Doskonale odzwierciedla to charakter przedstawionego świata, jednak wykreśla książkę z listy tych, które nadają się dla młodych czytelników. 

Serdecznie polecam każdemu miłośnikowi twórczości pani Bishop oraz starszym czytelnikom książek fantasy.
Rei, lat 17


Gorąco dziękujemy Wydawnictwu Initium za przekazanie nam książki!

 

2 komentarze:

  1. Jak wam się udało nawiązać współpracę z tym wydawnictwem? :) Długo czekałyście na odpowiedź?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Długo, ale warto było cierpliwie czekać :)

      Usuń