tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

poniedziałek, 16 kwietnia 2012

"Okup drapieżców" - Emily Diamand - recenzja

Emily Diamand urodziła się w Londynie 1971 roku. Jest pisarką. Pisze zarówno książki dla dzieci jak i science-fiction i fantasy. Zanim zaczęła pisać pracowała w wielu zawodach, np w gospodarstwach ekologicznych (była ogrodnikiem). Od dziecka uwielbia koty.

Jest 2216 rok. Lilly Melkun mieszka z babcią w rybackiej wiosce w Ostatnich Dziesięciu Hrabstwach. Pewnego dnia dziewczyna wraz ze swoim niezwykłym morskim kotem wypływa na połów. Gdy wraca okazuje się, że wioska została napadnięta przez Drapieżców. Bandyci zabili babcię Lilly i porwali córkę premiera (najważniejszej osoby w kraju), która była u ciotki. Dziewczyna jest zdruzgotana. Ludzie w wiosce oczekują pomocy ze strony premiera, lecz gdy ten przyjeżdża, z wściekłości bierze w niewolę wszystkich kapitanów, a resztę mężczyzn pod groźbą stryczka, przymusowo zaciąga do wojska. Któregoś dnia do Lilly przychodzi pani Denton, ciotka porwanej Alexandry i mówi jej o okupie, który ktoś musi dostarczyć Drapieżcom. Nocą dziewczyna wykrada ów okup i wyrusza na niebezpieczną misję. Podając się za chłopca poznaje Zepha, syna szefa Drapieżców. Przy okazji okazuje się, że wielki kamień przeznaczony na okup, nie jest wcale kamieniem...


Jakie tajemnice skrywa drogocenny kamień?
Czy Lilly zdoła uratować Alexandrę?
Czy zapobiegnie wielkiej wojnie?
Czy Zeph odkryje oszustwo Lilly?

„Okup drapieżców” to świetna książka fantastyczna. Opowiada o przyszłości w zupełnie inny sposób niż większość tego typu powieści. Jest to też dobra książka o tym, że nie należy się poddawać, że pochodzenie nie świadczy o człowieku, że czasami trzeba zaryzykować, aby dotrzeć do celu. Mówi też, że nie wszystkie rzeczy są takimi, jakimi widzimy je na pierwszy rzut oka. Chociaż góruje na listach jako książka młodzieżowa polecam ją WSZYSTKIM spragnionym przygód i niecodziennemu podejściu do przyszłości.

Annabeth, 14 lat
 
Dziękuję Wydawnictwu Wilga za możliwość przeczytania tej książki! 

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz