tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

wtorek, 17 kwietnia 2012

"Nigdy i na zawsze" - Ann Brashares - recenzja


Ann Brashares to doświadczona pisarka, autorka sławnej wśród nastolatek serii książek „Stowarzyszenie wędrujących dżinsów”. Tym razem zachwyciła swoją nową powieścią młodzieżową „Nigdy i na zawsze”, romansem, który z pewnością usidli na kilka godzin każdą miłośniczkę gatunku.

Książka opowiada o dwójce nastolatków, których losy splotły się wiele wieków temu. On pamięta każde ich spotkanie, ona próbuje uciec przed prawdą. Daniel pokochał Sophię od pierwszego wejrzenia i zabił ją z poczuciem wielkiej straty. Targany uczuciami i poczuciem winy szuka jej przez setki lat i przekracza granicę życia. Znika i pojawia się co jakiś czas w innym miejscu. Nie wie kim będzie, ani czy kiedykolwiek będzie mu jeszcze dane zobaczyć dziewczynę, którą tak bardzo skrzywdził. Czasem spotyka ją jako bogatą córkę burmistrza, niekiedy jest małą, biedną dziewczynką. Daniel wie, że liczy się czas. Jeśli Sophia straci chęć do życia, to już nie wróci, nie dostanie następnej szansy. 

Czy miłość rzeczywiście może połączyć ludzi na zawsze? 
Czy silna wola jednej ze stron wystarczy, by oboje żyli „długo i szczęśliwie”?

 Powieść „Nigdy i na zawsze” to niesamowita mieszanka historycznych wątków z burzliwą  przeszłością bohaterów. Lektura zawiera wiele interesujących wątków dotyczących zamierzchłych czasów, które zaciekawią nie tylko fanów archeologii. Barwne, żywe opisy są wspaniałym tłem dla rozgrywających się wydarzeń. Niech nikogo nie zmyli pozornie melancholijna fabuła, gdyż jest ona świetnie przemyślana przez autorkę i napisana „lekkim piórem”, które wynagrodzi wszelkie potencjalne niedogodności. Z pewnością dla zwolenników szybkiej i wartkiej akcji przeszkodą mogą być niekiedy długie rozmyślania Daniela. Jednak spełniają one ważną rolę i nadają lekturze charakter. 

Książka skłania do wielu refleksji, które mogą pomóc nam wyznaczyć sobie właściwą drogę w życiu. Myślę, że to doskonała powieść pozwalająca czytelnikowi przenieść się w odległe, tajemnicze i niezbadane zakątki ludzkiego istnienia. Uważam, że ta lektura, to idealny powód, by oderwać się od szkolnych zmartwień. Polecam każdemu, kto jeszcze nie wyznaczył sobie celu, do którego chce dążyć.
  
Dosia, 13 lat

Wydawnictwu Otwarte bardzo dziękujemy za ofiarowanie nam tej książki!Brak komentarzy:

Prześlij komentarz