tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

poniedziałek, 18 czerwca 2012

"Niezgodna"- Veronica Roth - recenzjaVeronica Roth to młoda debiutująca pisarka.„Niezgodna” to pierwsza część trylogii, wydana niedawno przez Wydawnictwo Amber. Jest to książka w której łączą się wątki miłości, walki, dojrzewania.

Społeczność ludzi mieszkających na ruinach Chicago podzielona jest na pięć frakcji:
„Altruizm”, to frakcja ludzi, którzy nad sobą stawiają innych i zawsze są gotowi nieść pomoc; 
„Nieustraszeni” – to ludzie odważni i brutalni; 
„Erudycja” – intelektualiści; 
„Prawość”– ludzie dla których prawo jest najważniejsze oraz 
„Sprawiedliwość” – pogodni, życzliwi mieszkańcy miasta. 

Każde dziecko po ukończeniu szesnastego roku życia poddawane jest testowi przynależności. Po nim decyduje się czy chce opuścić swoją frakcję i zacząć życie w innej, lub czy chce pozostać w dotychczasowej. Ludzie, którzy źle wypadną w testach lub nie przejdą pomyślnie nowicjatu w nowej frakcji stają się tzw. bezfrakcyjnymi  –  ludźmi bez domu, rodziny, przyjaciół.

Bohaterką książki jest szesnastoletnia Beatrice. Ma ona przed sobą wybór, który może zaważyć na jej dalszym życiu. Po długich przemyśleniach decyduje się odejść ze swojej dotychczasowej frakcji i dołączyć do Nieustraszonych. Z pozoru życie w nowej frakcji wydaje się jej o wiele gorsze od dotychczasowego, ale powoli przyzwyczaja się do nowej sytuacji – poznaje przyjaciół, robi wiele rzeczy, na które jej nigdy nie pozwalano oraz zakochuje się ….

Książka - choć z dużą ilością brutalnych i krwawych opisów - jest naprawdę dobrą pozycją dla starszej młodzieży. Nawiązuje do wielu problemów dzisiejszego młodego pokolenia ale w niejednoznaczny sposób. Z całego serca polecam tę książkę i z niecierpliwością czekam na kolejne części :)
AniaMania, 13 lat


Za możliwość przeczytania tej cudownej książki dziękuję portalowi Nastek.pl2 komentarze:

 1. Chyba w końcu poddam się i sięgnę po tą książkę, bo ostatnio moja koleżanka nie może jej się nachwalić i cały czas o niej myśli. Więc musi być fajna...Mimo, że nie w moim typie, to chciałabym zobaczyć, dolaczego wszyscy tak szaleją na jej punkcie. Super recenzja! =]

  OdpowiedzUsuń
 2. Sama dzis skonczylam czytac te ksiazke, i musze przyznac ze wciagnelam mnie niesamowicie. Laczy ona (moze) inne powiesci typu "Akademia wampirow" czy same "Igrzyska Smerci" ale akcja w niej plynie bardzo szybko i nie moglam sie spostrzec kiedy ja przeczytalam. Osobiscie uwielbiam takie ksiazki, wiec jestem ZACHWYCONA!!
  Debiut Veronici Roth (w/w ksiazka) jest pelen intrygi, ukladow, zakazanej milosci oraz czegos co mozna sobie tylko wyobrazic - fantastyki. Osobiscie polecam te ksiazke dla mlodziezy w wieku od 14 lat, gdyz mlodsi moga nie zrozumiec ukrytych watkow.
  Recenzja bardzo dobra:)
  Ada,14

  OdpowiedzUsuń