tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

piątek, 22 czerwca 2012

„Parada blagierów. Najsłynniejsze mistyfikacje” - Ireneusz Pawlik - recenzja


Ireneusz Pawlik to znany polski autor, dziennikarz, jeden z najmłodszych laureatów Złotego Pióra. Jedną z jego ostatnich prac jest „Parada blagierów. Najsłynniejsze mistyfikacje”. Jest to interesująca galeria cwaniaków, spryciarzy i fałszerzy. Bo nawet najwięksi uciekają się w codziennym życiu do mistyfikacji i „małego kłamstewka”.

Przegląd manipulatorów, kuglarzy i blagierów jest bardzo długi i zróżnicowany. Możemy w nim znaleźć pisarzy, dziennikarzy, poetów, malarzy i aktorów, rozpoczynając od Anny Anderson, rzekomej cariewny Anastazji, a kończąc na genialnym hollywoodzkim aktorze – Jacku  Nicholsonie. Wszystkie z tych postaci kiedyś celowo wprowadziła inne osoby w błąd. W każdym przypadku motywy postępowania były inne. Sława, żądza zemsty, pragnienie zabawy, czy zwykła chęć bycia bogatym. 

Wielką zaletą tej pozycji jest sposób przedstawienia tych historii.  Podane w lekki, nieco ironiczno-satyryczny sposób, przyciąga czytelników w każdym wieku i nie pozwala się od niej oderwać. Tematyka zaś intryguje od pierwszej, do ostatniej strony, sprawiając, że poznajemy coraz barwniejsze osobowości, dostrzegając ich determinację, zaangażowanie i szaleństwo w dążeniu do celu. Książkę czyta się tzw. „jednym tchem”. Główną tego przyczyną jest brak miejsca na nudę. Historie, które opisują „oszustów” są krótkie.

Jakie było życie Agathy Christie? 
Co, oprócz teorii względności,  zaobserwował Albert Einstein? 

Na te pytania i wiele innych, znajdziecie odpowiedzi w tej właśnie książce. Nie będzie to nudny życiorys ściągnięty z Wikipedii,  ale żywa i wciągająca opowieść o ludzkich błędach, które często przez kompletny przypadek, w najmniej oczekiwanym momencie, wyszły na jaw.

Podsumowując. Książka ta jest lekka i przyjemna. Jej humorystyczny charakter powinien przypaść wielu osobom do gustu. Czytając ją spędzimy naprawdę przyjemne chwile. To pozycja godna uwagi, która mnie na zawsze zapadnie w pamięć.

Mariola, 16 lat


Za tę ciekawą pozycję dziękuję Wydawnictwu MG.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz