tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

piątek, 22 czerwca 2012

„Szkarłatne sari” - Javier Moro - recenzja


Javier Moro to hiszpański pisarz, autor kilku powieści o Indiach. Najbardziej popularna z nich to „Hinduska miłość”.


Już ze zdjęcia widniejącego na okładce możemy wywnioskować, że książka będzie o Indiach, kraju egzotycznym i jakże mało znanym nam - Europejczykom. Jednakże banalna okładka, jakby rodem wyciągnięta z telenoweli, jest zwiastunem bogatej treści. Powieść oparta jest na faktach i aż razi realizmem życia uczuciowego postaci.

Główną bohaterką jest Sonia Gandhi (z domu Maino) – z pochodzenia Włoszka, która za sprawą swojego męża Rajivie`go Gandhi, staje się jedną z najważniejszych działaczek społecznych Indii. Swojego przyszłego męża poznała podczas studiów w Cambridge. Mimo niskiej pozycji społecznej, barier kulturowych i małej zasobności portfela, rozkochuje w sobie jedną z najbardziej wpływowych osób w Indiach…

„Szkarłatne sari” jest też świadectwem rozterek moralnych targających człowiekiem, w którym ścierają się dwa zupełnie inne priorytety. Z jednej strony chęć spokojnego życia w domowym zaciszu, a z drugiej - pragnienie walki z o prawa milionów ludzi, pogrążonych w biedzie. Sonia uważa, że jej życie należy do ludzi, że nie urodziła się dla siebie, lecz by nieść nadzieję i pomoc najbardziej poszkodowanym przez los np. tym, którzy na co dzień borykają się z problemem głodu. „Cesarzowa Indii” (jak nazywał ją lud) nie godzi się również na podział kastowy. Ta skrajnie altruistyczna postawa prowadzi Sonię do duchowego spełnienia.

Autor doskonale ukazuje orientalny klimat, uwypuklając wszystkie kontrasty, wynikające z wielokulturowości i złożoności Indii. Bardzo żywy i plastyczny język - doskonale pobudzający wyobraźnię czytelnika, działa na wszystkie zmysły. Główny problem nie rozmywa się z barwną fabułą, pozostawiając trochę w tyle wątki poboczne.

„Szkarłatne sari” polecam zwłaszcza miłośnikom podróży i orientalnych doznań!

Gryfka, 17 lat

Za pasjonującą lekturę dziękuję Wydawnictwu Świat Książki.
  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz