tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

piątek, 22 czerwca 2012

"Cud w medycynie. Historie pacjentów" - Anna Mateja - recenzjaKsiążka "Cud w medycynie" prezentuje przeżycia i historie ludzi, którzy pełniąc swoje codzienne obowiązki, nagle dowiedzieli się o chorobie. Wspomnienia zostały spisane przez Annę Mateję

Wspomnienia osób starszych, młodszych, biednych czy też bogatych. Choroba nie wybiera. Niektórzy poukładali swoje życie, inni mieli je dopiero przed sobą. W najbardziej niespodziewanym momencie cały ich świat runął. Początkowo czuli niepokój, często miewali depresje. Ale przeżyli. Nawet Ci, których szansa na życie praktycznie nie istniała. Dziś żyją i chociaż runął ich wcześniejszy świat, nie dali za wygraną. Walczyli. Każda historia ma swój morał, każda historia niesie ze sobą coś cennego. Ludzie, chcą pokazać, że nawet w drodze do szkoły, do pracy coś może się stać. Dlatego najważniejsze – nie poddawać się.


Mimo iż na co dzień wolę lżejsze książki, myślę, że każdy z nas powinien znaleźć moment, aby przeczytać taką powieść. Opowieści ludzi nie dotyczą tylko choroby, – lecz także tego, co działo się przed i po. Niektórzy z pacjentów uświadamiają sobie powagę dolegliwości dopiero po dłuższym okresie.
Jak pogodzić się z myślą, iż od śmierci dzielą nas sekundy?

Pomimo, iż większość z nas nie przeżyła na szczęście takich sytuacji, to poznając losy bohaterów możemy domyślać się jak to jest. Sądzę, iż powieść ta pomoże nam w zrozumieniu sensu życia. Często nie doceniamy tego, co mamy i wstając rano nie cieszymy się z kolejnego dnia...

Myślę, iż opowieść o bólu, cierpieniach i nadziei, bo to ona w największym stopniu utrzymywała ludzi przy życiu, jest obowiązkową lekturą dla osób dojrzałych. Możemy spojrzeć na świat z innej perspektywy i docenić to, co mamy. Bo niektórzy, aby być na naszym miejscu, oddaliby wszystko.

Kamila, 15 lat

Za możliwość poznania tej fascynującej lektury dziękuję Wydawnictwu Literackiemu.


1 komentarz:

  1. O ja bym chętnie przeczytała taką książkę. Właśnie przez brak umiejętności cieszenia się kolejnym dniem ludzie powinni mieć taką lekturę za sobą! :)

    OdpowiedzUsuń