tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

poniedziałek, 16 lipca 2012

„Metro 2033” - Dmitry Glukhovsky - recenzja


 Dmitry Glukhovsky – urodzony w 1979 r. rosyjski dziennikarz i reporter wojenny. Sławę przyniosła mu powieść „Metro 2033”, która sprzedała się w Rosji w nakładzie 500 000 egzemplarzy. 

Metro 2033 - Glukhovsky DmitryHistoria rozgrywa się w tytułowym roku 2033, kiedy ludzkość po III Wojnie Światowej chroni się przed zabójczym promieniowaniem schodząc pod ziemię. Bohaterem książki jest Artem, jeden z wielu mieszkańców moskiewskiego metra. W trakcie jego podróży po podziemiach, czytelnik poznaje budzący grozę świat. Rośliny i zwierzęta są zmienione przez mutacje genetyczne, a ludzkość uległa degeneracji i podzieliła się na walczące ze sobą frakcje. Zanika kultura i wiedza, a każdy dzień jest walką o przetrwanie.

Ten niezbyt zachęcający opis, to nie treść kolejnego głupawego horroru, ale poważna, silnie oddziałująca na emocje, powieść. Realia książki dały autorowi prawie nieograniczoną wolność w kwestii zamieszkujących świat stworzeń i postaci. Szczegółów dotyczących przeszłości przedstawionego świata czytelnik dowiaduje się z urywków znalezionych przez bohatera informacji. W mistrzowski sposób oddana została mentalność ludzi zmienionych przez trudne warunki życia. Przy pisaniu książki autorowi z pewnością pomogły własne doświadczenia, z czasów gdy pracował jako korespondent wojenny. 

Moim zdaniem „Metro 2033” jest wyjątkowe nie ze względu na przedstawioną fabułę, ale wciągający świat, który sprawia, że od książki nie można się oderwać. Zdecydowanie jest to pozycja dla osób o mocnych nerwach. 
POLECAM!
Daniel, 16 lat

Za rewelacyjną pozycję dziękuję Wydawnictwu Insignis.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza