tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

poniedziałek, 20 sierpnia 2012

"15 blizn. Zbiór opowiadań" - Ketchum, Hill, Masterton, Darda i inni - recenzja

Książa 15 blizn jest antologią opowiadań piętnastu światowych i polskich mistrzów horroru. Aby domyślić się jaką tematykę poruszy ta książka, wystarczy spojrzeć na okładkę utrzymaną w odpowiednim  nastroju i przeczytać widniejące na niej nazwiska autorów.

Znajdziemy w niej zróżnicowane pod względem pomysłu opowiadania połączone jednym motywem – brutalnymi morderstwami. Jest to książka dla czytelników o mocnych nerwach, którzy poradzą sobie z bestialskimi tworami wyobraźni podczas czytania tego zbioru.

15 blizn - Paweł Paliński

Robert Cichowlas serwuje nam opowiadanie pt. Zasiedlenie z udziałem pozaziemskich istot składające się ze zlepek dwóch historii, tak naprawdę bardzo do siebie podobnych.

Spójrz na to z drugiej strony autorstwa Stefana Dardy zdecydowanie nie odstaje od wspaniałych opowiadań zagranicznych autorów. Czy twoi przyjaciele na pewno są twoimi przyjaciółmi? A może tylko ich udają, bo chcą zniszczyć Ci życie? Tak naprawdę nie wiesz, kto mieszka w domu za płotem…

Kazimierz Kyrcz Jr opowiadaniem Amator sugeruje nam samodzielne rozwiązywanie własnych problemów. Inaczej ktoś rozwiąże je za nas…

Według mnie najlepszym opowiadaniem z tego zbioru jest opowiadanie Edwarda Lee pt. Matka. Edward Lee, który jest specjalistą od prozy ekstremalnej ociekającej erotyką i ohydą, stworzył niezwykle śmiałe i moim zdaniem bardzo kontrowersyjne opowiadanie.

Jedyną reprezentantką płci pięknej w tym zbiorze jest Aleksandra Zielińska, która opowiadaniem Ostatnie kuszenie Ewy Betulew przenosi nas w surrealistyczną rzeczywistość, gdzie możemy spotkać niezwykle pysznych bohaterów, którzy tragicznie kończą swój żywot.

F. Paul Wilson pokazuje w swoim opowiadaniu Menage A Trois, jak różne twarze oraz mroczną naturę mogą skrywać na pozór sympatyczne osoby…

Twitterowanie za Cyrku Umarłych napisane przez Joe’go Hilla jest nowoczesnym opowiadaniem składających się w tylko i wyłącznie z wiadomości wysyłanych na Twittera i niosącym ze sobą ważny morał.

Książkę czyta się bardzo przyjemnie i szybko ze względu na nieskomplikowany język jej autorów. Wszystkie opowiadania napisane są składnie i zwięźle – bez zbędnych opisów. Dla fanów grozy jest to lektura obowiązkowa, tak samo jak jej pierwsza część pt. 11 cięć.
Jeżeli chcecie poznać jakie inne mroczne sekretu kryje w sobie ten zbiór opowiadań zapraszam Was do lektury.

Comatose, 15 lat

Te mrożące krew w żyłach opowiadania ukazały się w Wydawnictwie Replika
a ja przeczytałam je dzięki portalowi Zbrodnia w Bibliotece!1 komentarz:

  1. Autorzy rozpoznawalni, książkę miałem już kilka razy w dłoni, ale nigdy nie zdołała mnie przekonać na tyle, bym udał się do kasy :) Przy okazji jakiejś promocji na pewno nabędę :D

    OdpowiedzUsuń