tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

poniedziałek, 27 sierpnia 2012

"40 batów za spodnie" - Lubna Ahmad Al - Hussein - recenzja


40 batów za spodnie - Lubna Ahmad Al-Hussein
TOLERANCJA. Jak bardzo zmieniło się znaczenie tego słowa na przestrzeni lat. Kiedyś tolerowano coś złego, teraz toleruje się inność. Jednak nie wszędzie słowo to jest zakorzenione w kulturze. W Sudanie (tak jak w innych krajach arabskich) kobietom nie wolno wielu rzeczy, nawet noszenia spodni. Za „niestosowne ubranie” grozi 40 batów. Karę wymierza prowizoryczny sąd, od którego praktycznie nie ma odwołania. Istnieją jednak osoby, które mają w sobie siłę walki i chęć do zmiany świata.

Ośmioletnia dziewczynka potrafiła przeciwstawić się nauczycielce, by ta nie ukarała jej zbyt surowo. Swoją postawą wywalczyła, że szkolne kary cielesne można wymierzać tylko po wewnętrznej stronie dłoni, bijąc raz jedną raz drugą rękę. To właśnie Lubna Ahmad Al-Hussein. Obecnie jest dziennikarką i pracuje w sudańskich mediach. 3 lipca 2009 r. aresztowano ją za włożenie spodni. 
               
PRZESTĘPSTWO. To słowo kojarzy nam się z czynem złym, szkodliwym. Słownikowa definicja przestępstwa brzmi: „czyn zwykle uznawany za społecznie szkodliwy lub społecznie niebezpieczny, konkretnie zdefiniowany i zagrożony karą na mocy prawa karnego”. Czy jednak założenie spodni można jako taki czyn zakwalifikować?

WIARA. Na przemiany w Sudanie ogromny wpływ miała religia. Odcinanie rąk za kradzież, kary śmierci za przeciwstawianie się rządowi (a co za tym idzie islamowi)… Trudno było się odnaleźć w nowej rzeczywistości.  Jednak wiara, jako wartość egzystencjalna (jak i nadzieja w lepsze życie) potrafią zdziałać cuda. Gdyby Lubna nie wierzyła, że może coś osiągnąć, o niej (i wielu innych kobiet) nie dowiedziałby się świat.

„40 batów za spodnie”
to książka przedstawiająca realia życia kobiet w społeczeństwie islamskim. Dla nas - Europejczyków - wydaje się to bardzo odległe. Jednak wiele kobiet musi się z tym zmagać na co dzień.

Jest to niezwykle poruszająca opowieść o odwadze, indywidualności, pewności siebie…  Polecam szczególnie dla tych, którzy nie wierzą w to, że jednostka może zmieniać otaczający ją świat.  Jak mawiał Giovanni Giacomo Casanova: „Wiele z tego, co początkowo istnieje tylko jako wyobrażenie, staje się rzeczywistością.” 

Asia, 15 lat
Za te pouczającą lekturę dziękuję Wydawnictwu Świat Książki.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz