tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

poniedziałek, 10 września 2012

"Boy 7" - Mirjam Mous - recenzja


Mirjam Mous jest holenderską autorką mającą niemały dorobek literacki. Pisuje głównie thrillery skierowane do dzieci i młodzieży. „Boy 7” również należy do tego gatunku, a jego tematyka jest czytelnikom przedstawiana już na okładce.

Boy 7 - Mous MiriamChłopiec budzi się na nieznanej sobie łące. Ale zaraz. Dla niego nie istnieje słowo „znane”. Wszystko okazuje się być obcym, a pomostem do straconej pamięci jest jedynie plecak z dość ubogim wyposażeniem. Rozpoczyna się szaleńczy wyścig, w którym nagrodą może okazać się odzyskanie wspomnień. Poradzenie sobie z tym wyzwaniem wymaga pomocy innych ludzi, jednak czy podarowanie zaufania komukolwiek jest bezpieczne?

Tyle możemy dowiedzieć się z opisów oraz początku książki. O czym przeczytamy dalej? O poszukiwaniu swojej tożsamości oraz prawdy potworniejszej niż jakiekolwiek przypuszczenia. Szukaj, a dowiesz się prawdy. Zastanów się jednak czy na pewno chcesz ją poznać.

Początkowo bohater zmaga się z tym co mu się przytrafiło, usiłując odnaleźć siebie. Prawdę mówiąc ta część troszkę się dłuży. Boy 7 przeskakuje pomiędzy urywkami dawnego życia, którego przypuszczalne elementy znalazł w plecaku. Odwiedza różne miejsca mogące mieć chociaż niewielki z nim związek. Nie dostarcza to zbyt dużych emocji, co sprawia, że osobiście miałam kilka nieudanych podejść do tej historii. Na szczęście dość szybko, po znalezieniu kolejnego elementu układanki wszystko odwraca się do góry nogami. Wówczas akcja staje się bardzo wciągająca, a książkę można wręcz „pochłonąć”. Jedynie sama końcówka jest zbyt  nieprawdopodobna.

Ta opowieść zwraca uwagę na niezmiernie ważną rzecz. Ludzie są żywymi istotami, którym należy się godne życie i szacunek, dlatego niedopuszczalnym jest zmienianie ich w króliki doświadczalne. Nic nie jest warte takiego postępowania wobec drugiego człowieka.

„Boy 7” to wciągająca książka o tym jak łatwo jest nam stać się potworami. Uświadamia, że zawsze na pierwszym miejscu powinniśmy stawiać człowieka. Myślę, że naprawdę warto przeczytać dzieło Mirjam Mous, które przypadnie do gustu nie tylko zagorzałym fanom thrillerów.

Loremi, 15 lat

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Dreams.


1 komentarz:

  1. Recenzja jest w porządku, choć sama mam trochę inne odczucia po przeczytaniu książki. Mnie wciągnęła od początku i uważam, że jest rewelacyjna :)

    OdpowiedzUsuń